Antalya
16.09.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Eğitimde açlık sınavı
Eğitimde açlık sınavı

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, eğitimde yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kurul, yüksek enflasyon nedeniyle öğrencilerin kantinden alışveriş yapamaz duruma geldiğini, öğretmenlerin ise ailelerini geçindiremediğini dile getirdi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Dr. Nejla Kurul, sendikanın Antalya Şube Yönetimi ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Toplantıda  “Kariyer Hiyerarşisine Hayır” ve “Eşit İşe Eşit Ücret” afişleri ile talepler dile getirilirken Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun da iptal edilmesini istendi. Kurul, sınava dayalı kariyer sisteminin eğitime büyük zarar verdiğini anlattı. Antalya ziyaretleri kapsamında Akdeniz Üniversitesi rektörü ve bazı okulları ziyaret ettiklerini belirten Kurul, öğrencilerin ve öğretmenlerin sorunlarının bilinenden çok daha fazla olduğunu söyledi.

YEMEK VE BARINMA İHTİYACI

Resmi kayıtlarda Türkiye genelinde derslik başına öğrenci sayısının 17, şube başına öğrenci sayısının da 22 olarak açıklandığını belirten Kurul, bu rakamların gerçeği yansıtmadığını söyledi.  Antalya’nın kırsal kesimlerindeki ilkokullarda 40-50 kişilik sınıflarda eğitim verildiğini belirten Kurul, “Lisede bu sayı daha da artıyor. Uluslar arası alanda övündüğümüz bu rakamlar, gerçek hayatta karşılık bulmuyor. Bunun yanında okulun fiziki şartları, öğrencilerin yemek ve barınma ihtiyaçları çok daha düşük seviyelerde…” diye konuştu.

KANTİNLER BOMBOŞ KALDI

Eğitim Sen’in birinci amacının çocukların eğitim hakkını savunmak olduğunu dile getiren Eğitim Sen Genel Başkanı Dr. Nejla Kurul,  “Öğrenciler, 3 TL’ye su, 5 TL’ye simit ve meyve suyu, 20 TL’ye tost satılan kantinlerden alışveriş yapamıyor. Kar payı çok düşük olduğu için birçok kantinde simit satılmıyor. Sınıfta çocuk sayısı fazlaysa, olan öğrenciler de açsa, öğretmenin o çocuğa ders anlatma şansı azalır. Cebinde harçlığı olamayan ve yüksek fiyatlar nedeni ile kantinden alışveriş yapamayan öğrencilerin sayısı oldukça fazla. Bazı okullarda, çocukların cebinde para olmadığı için kantin yok. Eskiden okul kantinlerinde alışveriş yapabilmek için birbiri ile yarışan çocuklar vardı. Şimdi kantinler bomboş ve bazı kantinler iş yapamadığı için kapanmak zorunda kaldı.” dedi.

ÖĞLE YEMEĞİ ÜCRETSİZ OLSUN

Okullarda öğle yemeklerinin ücretsiz olarak verilmesini istediklerini belirten Kurul şunları söyledi:  “20. Milli Eğitim Şurası’nda bazı kararlar alındı. Bu kararların büyük bölümünü benimsemedik ancak bir karar dikkatimizi çekti. Okullarda öğrenci ve öğretmenler için ücretsiz öğle yemeği uygulanacaktı. Meslek liselerinde pişecek yemekler okullara ücretsiz dağıtılacaktı. Birkaç okul dışında bu uygulama hayata geçirilemedi. 18 yaşın altındaki çocukların eğitim hakkı sağlanamıyorsa bu olumsuzluk öğretmene de yansıyor. Öğrencilerimizin eğitim hakkı için ücretsiz öğle yemeği konusu bizim için çok önemli ve konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz”

ÖĞRETMEN KİRASINI ÖDEYEMİYOR

Ağır ekonomik koşullar nedeni ile çok sayıda öğretmenin yoksulluk sınırının altında çalıştığını söyleyen Kurul, “İstanbul’da kiralar 6-7 bin lira. Antalya’da en düşük kira 4 bin lira… Artık 2-3 bekar öğretmen bir araya gelerek ev kiralıyor. Büyük kentlerde bu şartlarda geçinebilmek neredeyse imkansız hale geldi. Yüksek kiralar nedeni ile bazı şehirlere tayini çıkan öğretmenler gitmek istemiyor çünkü kiralık ev bulamıyor. Velilerin, öğrencilerin ve öğretmenlerin yaşadığı ortak sorunların çözüme kavuşması için yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi için 1 TBMM’yi göreve davet ediyoruz.” diye konuştu.

PUANA BAĞLI MAAŞA TEPKİ

Türkiye’de 600 bin işsiz öğretmen olduğuna dikkat çeken Kurul sözlerini şöyle sürdürdü: “Fazla öğretmen var, ancak öğretmen açığı olan okullar da var. Eğer Türkiye’deki her sınıfın mevcudunu 25’e indirebilirsek, 200 bin öğretmen hemen işbaşı yapabilir. Bu da işsiz öğretmen sayısının 3’te biri anlamına gelir. Şubat ayında Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarıldı. Getirilen sistem, maaş artışını sınava bağlıyor. Sapılacak sınav sonucunda 69 ve altında puan öğretmen yetersiz, 70 ve üzerinde puan alan öğretmen ise uzman öğretmen oluyor. Okullarda kariyer yapılacak bir süreç yok. Branşının uzmanı olan öğretmenlerin eşit işe eşit ücret alması gerektiğini savunuyoruz. Alacağı maaş, sınavdan alacağı puana bağlı olacak bu sistemi kabul etmiyoruz ve diğer tüm sendikaları da  bu konuya tepki göstermeye davet ediyoruz”  Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: