Antalya
Yayın Tarihi : 15.09.202202:15
Güncelleme Tarihi : 14.09.202217:58
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM-BÜROKRASİ
Başkan Böcek'ten Konyaaltı tepkisi
Başkan Böcek'ten Konyaaltı tepkisi

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türel döneminde yapılan Konyaaltı Sahil Projesi’ni eleştirdi. Böcek, “Belediyenin kasasından 254 milyon lira harcanarak yapılan Konyaaltı Projesi’nde temizlik, peyzaj ve güvenlik hizmetini biz veriyoruz, parayı işletmeci firma topluyor.” dedi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin (KONYSİAD) konuğu oldu. Proje ve hizmetlerini anlatan Başkan Böcek, KONYSİAD üyeleriyle görüş alışverişinde bulundu, sorularını yanıtladı.

YANLIŞ PROJELER

Böcek, bir önceki başkan Menderes Türel döneminde Hülya Koçyiğit'in damadı Ender Alkoçlar’a ait Alkoçlar Otelcilik’e ihale edilen Konyaaltı Sahil Projesi’ni eleştirdi. Proje ile ilgili sıkıntıları da daha önce kamuoyuyla paylaştığını hatırlatan Böcek, “Belediye meclisinden yap-işlet-devret modeliyle yapılması kararı alınan proje bu şekilde yapılmadı. Belediye kasasından 254 milyon lira çıktı, kredi çekildi. Bugünün değeri ile 1 milyar lira… İşletmeci firma şimdi sadece para topluyor. Sahilin güvenliği, temizliği, peyzajı ise Büyükşehir'de. Bu doğru değil. O paralarla çok güzel projeler yapılırdı. Biz geçmişte yap-işlet-devret modeliyle Konyaaltı Sahili'nde yaptığımız proje ile Türkiye birinciliği almıştık" diye konuştu.

BOĞAÇAYI KİRLENİYOR

Yine Türel döneminde,  STK'ların uyarılarına rağmen hayata geçirilen Boğaçayı Projesi'nin de yanlış bir proje olduğunun bugün daha iyi anlaşıldığını ifade eden Başkan Böcek, “Her gün oradaki kirliliği görüyorsunuz. STK'ların yanlış dediği projeye, o günün parasıyla 131 milyon TL, bugünün parasıyla yaklaşık 500 milyon lira yatırım yapıldı. Ayrıca sahilde erozyon da oluştu" dedi.

İKİNCİ ETAP İHALEYE ÇIKIYOR

Konyaaltı Sahili'nin Boğaçayı Köprüsü ile Liman arasındaki ikinci etap düzenlemesini çok yakında ihaleye çıkaracaklarını açıklayan Başkan Muhittin Böcek, yap işlet devret modeliyle gerçekleşecek sahil düzenleme projesinde 5 işletmenin yer alacağını söyledi.

HALK SU ANTSU OLDU

Halka söz verdikleri projeleri bir bir hayata geçirdiklerini aktaran Başkan Böcek şunları söyledi:"Halk Süt ile çocuklarımıza sütlerini gönderiyoruz. Halk Et mağazalarımız 5 ilçemizde var. Seyyar TIR'ımız her hafta tek tek ilçelerimizi geziyor. Halk Suyu; ANTSU olarak değiştiriyoruz. Bir ay önce Karsu'yu aldık. En kaliteli sulardan biridir. ASAT ve ALDAŞ ile birlikte bu sağlıklı ve kaliteli suyu halkımıza ulaştıracağız."

ELEKTRİK ÜRETİYORUZ

Sürdürülebilir Enerji ve Eylem Planı hazırladıklarını dile getiren Başkan Böcek, “Güneşten kendi enerjisini üreten ve depolayan Antalya Büyükşehir Belediyemiz, İklim Dostu Kuruluş Belgesi'ni alan Türkiye'deki ilk kamu kurumu ve belediye oldu. Göreve geldiğimizde 7 olan Güneş Enerji Santrali (GES) sayısını 11'e çıkardık. Şimdi 18'e yükseltiyoruz. Bu GES'lerle 75 bin konuta eş değer elektrik üretiyoruz” diye konuştu.

YENİ TRAMVAY PROJELERİ

Varsak-Müze arasındaki 3. Etap Raylı Sistem Projesi'ni hızla tamamladıklarını ifade eden Başkan Böcek, Konyaaltı-Varsak arasında olacak 4'üncü etabın da proje ihalesini gerçekleştirdiklerini, yatırımla ilgili Cumhurbaşkanlığı'ndan onay beklediklerini kaydetti. Konyaaltı'ndan Kundu'ya uzanacak 5'inci etabın proje ihalesine çıkıldığını söyleyen Başkan Muhittin Böcek, bu etabın da 22 kilometre olacağı bilgisini verdi.

YURTLAR ÖĞRENCİLERİN HİZMETİNDE

Üniversite öğrencilerinin yurt sorununa değinen Başkan Böcek, “335 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdunu öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Ayrıca TÜRGEV'de olan 340 kişi kapasiteli olan yurdumuzun geri alınması ile ilgili kararı Büyükşehir Meclisimizden geçirdik. Çocuk kreşlerimizin sayısı da 11 oldu" dedi.  HABER MERKEZİ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: