Antalya
12.09.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Doğalgaz eylem planı hazırlanmalı
Doğalgaz eylem planı hazırlanmalı

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, önümüzdeki kış sezonunda doğalgaz kullanımında bir eylem planı yapılması gerektiğini söyledi.  Arı, konu hakkında verdiği önergede, “Özellikle turizm geliri yüksek illerimizde enerji tasarrufu için hangi önlemleri planlanmaktadır?” diye sordu.  

 

Rusya’nın doğalgaz musluklarını kapatması ile Kış aylarında enerji krizi yaşanması kaçınılmaz oldu. Olası krizin Türkiye’ye ve Antalya’ya yansımalarına değinen CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı , “Avrupa bölgesindeki ülkeler, bu sene doğalgaz ihtiyaçlarının yalnızca %25 civarını depolayabilmektedir. Avrupa genelindeki ülkeler, tükettiği doğalgazın yaklaşık %40’ını Rusya’dan ithal ederken yaşanan enerji krizi nedeniyle alternatif çözümler aramaktadır. Rusya kaynaklı doğalgaz arzındaki sıkıntıdan dolayı bu kış sezonunda birçok yabancı misafiri ülkemizde ağırlayacağımız ve büyük kapasiteli turizm tesislerinin kış sezonu boyunca aktif olarak faaliyet göstereceği öngörülmektedir. Bu durumun enerji arz-talep dengesizliğine neden olmaması için özellikle doğalgaz kullanımında bir eylem planı yapılması gerekmektedir Önümüzdeki kış aylarında yüksek kapasiteli turizm binalarının tüketeceği enerji miktarları da göz önünde bulundurulduğunda, enerji talebinin sekteye uğramaması için; bu kış gerek konutlarda ısınmanın kesintiye uğramaması gerekse sanayide üretimin sekteye uğramaması için doğalgaz kullanımında birtakım önlemler alınmalıdır.” dedi.

BAKAN  DÖNMEZ’E SORULAR

Konu hakkında TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Arı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den şu soruları cevaplamasını istedi. 2022 yılı kış turizminin sekteye uğramaması için konaklama sağlayan işletmelere eksiksiz ve kesintisiz elektrik ve doğalgaz temini için bakanlığınızın bir eylem planı var mıdır? Bakanlığınız, özellikle turizm geliri yüksek illerimizde enerji tasarrufu için hangi önlemleri planlamaktadır? BOTAŞ verileri üzerinden açıklanması gerektiği halde bir süredir veri yayımı durdurulan Tuz Gölü depolaması, günlük doğalgaz gerçekleşme miktarı ne zaman açıklanacaktır? Doğalgaz depolarımız, kış sezonu konaklama sağlayan işletmelerin giderlerin karşılaması için yeterli midir? Avrupalı vatandaşların sosyal medyada çokça dolaşan reklamlarda 600 Euro’ya Türkiye’de uçak bileti dahil 22 günlük konaklama reklamlarının başta Antalya olmak üzere kıyı kesimlerimizde talebi arttırabileceğinden, bu duruma yönelik eylem planı nedir? HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: