Antalya
12.09.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Araç sigortası krizi büyüyor
Araç sigortası krizi büyüyor

Sürücülerin artan fiyatlar nedeniyle zorunlu trafik sigortalarını bile yaptıramaz hale geldiğini belirten CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, konu hakkında araştırma önergesi verdi. Budak, sorun çözülmezse birçok aracın trafikten men edilme noktasına geleceğine dikkat çekti.

 CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, özellikle dört aydır zorunlu trafik sigortasında yaşanan sorunların TBMM’de araştırılmasını istedi.  TBMM Başkanlığı’na CHP’li milletvekillerinin imzalarıyla bir araştırma önergesi veren Budak, “Acentelerin işlerinin yarıdan fazlasını zorunlu trafik sigortası ve kasko işlemleri oluşturuyor. Dört aydır sigorta şirketlerinin poliçe kesmeme ısrarı nedeniyle birçok acente kapısına kilit vuracak noktaya geldi. İstemelerine rağmen zorunlu sigortalarını yenileyemeyen araç sahipleri, binlerce lira trafik cezaları ile karşı karşıya kalacak. Sigortasını yaptıramayan araçlar, araç muayenelerini de yaptıramıyorlar. Araçların trafikten men edilmesi bile mümkün” dedi.

SİGORTACILAR DA MAĞDUR

Eylül ayı ile birlikte yürürlüğe giren aylık yüzde 4,75 otomatik zamların da sektörün sorunlarını çözmekten uzak olduğunu ifade eden Budak, “Sigorta şirketleri fahiş fiyat artışlarına rağmen, zorunlu trafik sigortalarını yenilememekte direniyor. Sektörü elinde tutan yabancı sigorta şirketleri, zorunlu trafik sigortası sistemini tamamen kilitlemiş durumda. Krizi çözmesi gereken kamu kurumu olan Türkiye Sigorta da yabancı şirketlerle aynı yolu izliyor. Hem araç sahipleri hem de acenteler son derece mağdur. Sigorta sektöründeki kriz sürdürülemez” diye konuştu.

SEKTÖRDE YABANCI ŞİRKETLER HAKİM

Budak ve CHP’li Milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinin gerekçesinde şu tespitler yer aldı: Sigorta pazarı açısından bakıldığında uluslararası ortaklı şirketlerin büyük bir paya sahip olduğu ve adeta tekel konumunda oldukları görülüyor. SEDDK’nın 2020’de açıkladığı sigortacılık ve özel emeklilik faaliyetleri hakkında rapora göre; faal 63 şirketten, 40 tanesi uluslararası ortaklıdır. Uluslararası ortaklı 40 şirketin 36’sında uluslararası sermaye payı %50’nin üzerindedir. Zorunlu trafik sigortasında azami (tavan) fiyat uygulamasının başladığı 2017 yılından beri sektördeki sorunlar artarak devam etmektedir. Yüksek enflasyondan dolayı araç fiyatlarının, parça maliyetlerinin ve işçilik giderlerinin artışına bağlı olarak artan maliyetler karşısında sigorta şirketleri, riski yüksek gördüğü için poliçe üretmekten kaçınmaktadır. Aylık ve azami primlerde yapılan artışlarla son bir yılda araç sigorta primlerine yapılan zam yüzde 135’e ulaştı. Ayrıca trafikte sorumlu davranan, kurallara uyan ve kazaya karışmayan araç sürücülerine uygulanan hasarsızlık indirim oranlarında da azalışa gidilmiştir. Bu yılın ilk altı ayında, trafiğe kayıtlı her 5 araçtan 1’nin zorunlu sigortası, her 4 araçtan 1’i kasko yaptırmamıştır.

 

SEDDK GÖREVİNİ YAPMIYOR

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme Kurumu (SEDDK) 25.07.2022 tarihli açıklamasında; trafik sigortasının çift taraflı bir zorunluluk olduğunu, sigorta şirketlerinin poliçe düzenlemek mecburiyetinde olduğunu belirtmiş, aksi uygulamaların devamı halinde Sigortacılık Kanunu uyarınca her türlü tedbirin alınacağını açıklamıştır. Ayrıca poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerinin SEDDK tarafından belirlenen sigorta branşlarında veya tüm sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve yenileme yetkisi 3 günden az 30 günden fazla olmamak üzere geçici olarak durdurulabileceği yönetmelikle düzenlenmiştir. Prim tutarlarında yapılan artışlar, yasal düzenlemeler ve SEDDK’nın uyarılarına rağmen sigortacılık sektöründeki sorunlar devam etmektedir. HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: