Antalya
10.09.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
ATSO İnovasyon Projesi'ne BAKA'dan destek
ATSO İnovasyon Projesi'ne BAKA'dan destek

ATSO Tarım Teknolojileri Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi projesi, BAKA desteği almaya hak kazandı. ATSO Başkanı Davut Çetin, “Antalya'yı ve Batı Akdeniz'i teknoloji üreten ve ihraç eden bir bölgeye dönüştüreceğiz.” dedi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın yabancı girişimcilerinbölgeye çekilmesi, yenilikçi tematik arayüz sayısının artırılması, girişimcilik finansmanını destekleyen mekanizmaların geliştirilmesi amaçlı “Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında desteklenecek projeler açıklandı. ATSO Tarım Teknolojileri Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi projesi, Antalya, Burdur ve Isparta’dan seçilen 7 proje arasında yer aldı. BAKA desteğiyle hayata geçirilecek olan proje, ATSO İnovasyon Merkezi INOVATSO bünyesinde topraksız tarım teknolojisi ünitelerinin kurulmasını, iklim değişikliğine dirençli tarımsal üretim yöntemlerinin geliştirilmesini amaçlıyor.

YENİ TEKNOLOJİLER UYGULANACAK

Proje kapsamında tarım teknolojileri alanında ilgili kamu kurumları, tohum, fide, sera teknolojileri, tarımsal girdi sektörleri paydaşları, üniversiteler, girişimciler, akademisyenler, araştırmacılardan oluşan açık inovasyon platformu oluşturulması öngörülüyor. Merkezin topraksız tarımda yeni ürün ve üretim teknikleri, sera teknolojileri, tarımsal girdi imalatı, tarımsal üretim yazılımları gibi geniş bir yelpazede faaliyet göstermesi hedefleniyor. Merkez bünyesinde tarımsal teknoloji girişimcilerinin teknik donanım ve malzeme, eğitim, mentörlük, melek yatırımcı ağı araçlarıyla desteklenmesi, teknolojik sera üretimi alanında eğitim vererek yetişmiş insan gücü teminine katkı verilmesi, yapay zeka yazılım ideathon yarışmasıyla startuplara imkan sağlanması öngörülüyor.

İNOVATSO kurulacak

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ATSO ve BAGEV Başkanı Davut Çetin;“Antalya'yı ve Batı Akdeniz'i teknoloji üreten ve ihraç eden bir bölgeye dönüştürme, tarım sektöründe iklim değişikliğine dirençli, düşük maliyetli, yüksek katma değerli, sağlıklı gıda üretim ve yenilikçi ürün modelleri geliştirme yönünde İNOVATSO’daki elektronik, mekanik ve yazılım atölyelerine tarım teknolojileriyle yeni ve güçlü bir birim ilave ediyoruz. Yaklaşık 1,5 milyon TL tutarında bir projeyi BAKA’nındesteğiyle hayata geçiriyoruz. Tarım Teknolojileri Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi Projemizle kamu kurumlarını, oda ve borsalarımızı, Üniversitelerimizi, ilgili STK’ları, tohum ve fide üreticilerini, yazılım şirketlerini biraraya getirerek geleceğin topraksız tarımı, biyoteknolojiye dayalı sanayi üretimi, yapay zeka destekli yazılımlar alanında Antalya ekonomisine yeni alanlar açacak büyük bir oluşumun temellerini atıyoruz.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: