Antalya
29.08.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Esen’den işçiye tam destek
Esen’den işçiye tam destek

 KONYAALTI Belediyesi'nde işçileri kapsayan toplu iş sözleşmesinde, çalışanların üniversitede okuyan öğrencileri için her ay ve karşılıksız 850 lira öğrenci başına destek kararı çıktı.

 

Konyaaltı Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri tamamlandı. Sendika ile sürdürülen görüşmeler sonucunda, en düşük günlük yevmiye 250 lira olarak belirlendi. 2022-2024 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmesi, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ve Belediye İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Mehmet Mercan arasında imzalandı. Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi önünde yüzlerce işçi tarafından davul zurnayla karşılanan Başkan Esen, işçilerle beraber öğle yemeği yedi.

 

KILIÇDAROĞLU'NUN TALİMATI

 

Sözleşme töreninde işçilere seslenen Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, işçileri yüksek enflasyona ezdirmek istemediklerini belirterek, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatları doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi.

 

İŞÇİLER SÖZLEŞMEDEN MEMNUN

 

Yeni toplu sözleşmede yeni maddeler oluşturduklarını anlatan Esen, şöyle devam etti: “İş kodu ile fiilen, yapılan işi, yapan kişiyle buluşturduk. Bu neyi sağladı? Ağır iş tazminatı, koku tazminatı, mali risk tazminatı, özel ihtisas tazminatı gibi tazminatları sizin ücretinize eklememizi sağladı. Bununla şuna ulaşmaya çalıştık, 45-50 derecede asfalt dökenle, binada klimanın altında çalışan aynı parayı alsın istemedik. Dışarıda çalışan daha fazla para kazansın istedik."

AİLELERİN EĞİTİM YÜKÜ HAFİFLEDİ

 

Yeni toplu sözleşmeden önce bazı yardımların çok düşük düzeyde olduğunu ve birinci adım olarak bu konuyu ele aldıklarını belirten Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, şunları kaydetti: “Mesela evlenme yardımında yüzde 400 artış yaptık. Ölüm yardımı ve öğrenci yardımlarıyla ilgili de bir takım düzenlemeler yaptık. Sonraki sözleşmede ya da daha öncesinde bir ek sözleşme ile sizlere bir müjdem daha olacak. Kadınlarımızın iş hayatına girmesi, eğitim ve mesleki durumlarına göre bir işte çalışması çocuklarına bağlı. Bu yüzden, kreş çağındaki çocuklarınız için de inşallah öbür sözleşme döneminde ya da olursa daha önce, belediye kreşlerimizin ücretinin yarısı kadar her ay kreşlere giden çocuklar için de bir yardım yapacağız. Üniversite öğrencilerinin durumu şu an çok acil olduğu için, üniversitede çocuğu okuyan kardeşlerimize, işçilerimize her ay 850 lira ekstra ödeme yapılacak."

 

 

 

'ESEN İŞÇİSİNİ ENFLASYONA EZDİRMEDİ'

 

 

 

Belediye İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Mehmet Mercan da işçilerin menfaatini düşünerek hareket ettiklerini belirtti. Mercan, “Değerli emekçi arkadaşlar, ülkemizde bu süreçte fahiş fiyatlar ve enflasyon afaki artmışken sizleri çok büyük geçim sıkıntısı çektiğinizi çok iyi biliyoruz. Bu bilinçle bu toplu sözleşme, sizlerin menfaatine olacak şekilde hem belediye hem de sendika yetkilileri tarafından imkanlar zorlanarak bir noktaya getirilmiştir. Özellikle üniversitede okuyan her bir çocuk için aylık 850 TL ek ödeme kararı ve işçisini enflasyona ezdirmemek için bizlerin de taleplerini dikkate alan Belediye Başkanımız Semih Esen'e teşekkür etmek istiyorum. Toplu iş sözleşmemiz hayırlı uğurlu olsun" dedi. Haber merkezi

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: