Antalya
26.08.2022
A
GÜNDEM , GÜVENLİK
Antalyalı otelcilerin kabusu; sanal POS
Antalyalı otelcilerin kabusu; sanal POS

​Kaş ilçesindeki otelciler, sanal pos olarak adlandırılan 'Mail Order' yöntemiyle ödeme yapan bazı turistlerin, ülkelerine döndükten sonra otelde kalmadıklarını iddia ederek bankaya başvurup paralarını geri aldığını belirterek, bu alandaki yasal boşluğun doldurulmasını istedi.

 Kaş'taki bazı otel işletmecileri, ilçede lüks otellerde konaklayıp, 'Mail Order' yöntemiyle ödeme yapan bazı turistlerin, ülkelerine döndüklerinde ödeme yaptıkları otelde konaklamadıkları gerekçesiyle paralarını geri istediğini belirtti. Yasal boşluktan yararlanan turistlerin, yaptıkları ödemeyi bankadan geri aldığı belirtilirken, aynı zamanda, oteli pazarlayan şirketin de otelciden yüzde 15 komisyon aldığı ifade edildi.

DÖNÜNCE İTİRAZ EDİYORLAR

Kaş'ta otel işletmecisi İrfan Çokaloğlu, bu sezon 4 müşterisinin bu şekilde kendilerini zarara uğrattığını söyledi. Bazı müşterilerin en güzel odalarda kaldığını ve ödemeyi 'Mail Order' yöntemiyle yaptığını aktaran Çokaloğlu, şöyle konuştu: "Ülkelerine döndükten sonra 'Ben o otelde kalmadım, bu harcamayı yapmadım' gerekçesiyle itiraz ediyorlar. Halbuki bizde kaldıklarına dair ilçe emniyet müdürlüğüne bildirim kaydı, pasaport fotokopisi ve harcama yapıldığına dair kestiğimiz fatura var. Biz otelimizdeki kamera görüntülerini 1 ay elimizde tutabiliyoruz. Onlar bunu bildikleri için, döndükten 2-3 ay sonra itiraz ediyorlar. Birçok bankayla banka kartı anlaşmamız var. Ancak bankalar, kart pos makinesinden geçmediği için 'Mail Order yöntemiyle yapılan harcama, şifreyle tanımlanan harcama değildir' gerekçesiyle itiraz halinde parayı müşteriye iade ediyor. Biz tüm evrakları gönderiyoruz, ancak banka yine kart pos makinesinden geçirilmediğini için 'Siz harcamayı ispatlasanız bile müşteriye geri ödenir' diyor."

 

HER 100 LİRAYI 115 LİRA OLARAK ÖDÜYORUZ

 

Turizm otel pazarlama sisteminin müşterinin kart numarasını sisteme yüklediğini, kendilerinin de faturayı kesip ödemeyi aldıklarını aktaran Çokaloğlu, "Ancak müşteri itiraz ettiği zaman parasını geri alıyor. Otel pazarlama sistemi de bunun üzerine bizden yüzde 15 komisyon alıyor. Otelci bu durumda her 100 lirayı, 115 lira olarak geri ödüyor. Pazarlama sistemine yazdığımızda, 'Bizim sorumluluğumuz yok. Bizim görevimiz müşteriyle oteli buluşturmak. Biz bundan sonra yüzde 15 komisyonumuzu alırız' diyorlar. Sektörde birçok kişinin benim gibi mağdur olduğunu düşünüyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı, pazarlamada var olan yasal boşluğu bir an önce gidermeli. Kaybedilen para ve imaj, yalnız otelcinin değil, ülkemizin" diye konuştu. DHA

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: