Antalya
20.08.2022
A
RÖPORTAJ
Kadın isterse olur
Kadın isterse olur

Gazetecilik mesleğini sürdüren Yağmur Naz Yıldırım, aynı zamanda futbol saha komiseri. Hobi olarak başladığı saha komiserliği görevini de bir meslek olarak benimsediğini belirten Yıldırım, saha komiserliğindeki başarısını dernekteki aile ortamına borçlu olduğunu söyledi. 

Röportaj:  Murat Şentürk

Amatör ve profesyonel ayrımı var mı?

Küçük yaş gruplarındaki, kritik olmayan maçlarda görev alarak başlıyorsunuz. Daha sonra performansınıza göre görev aldığınız maçların statüsü yükseliyor. Bir puanlama veya bir sınav yok. Maç içinde işinizi nasıl yaptığınız görülüyor. Şube Başkanları ve yönetim kurulu üyelerimiz saha komiserlerinin bireysel performanslarını takip ediyor. Bu işi seven insanın başarısız olması zaten mümkün değil. O nedenle belirli bir süreden sonra yükselme şansınız var.

Saha komiseri olmak için belli bir yaş sınırı var mı? Dernek ortamınız nasıl?

Saha komiseri olabilmek için 25 yaş alt sınırı var. En az 25 yaşındaysanız Türkiye Futbol Saha Komiserleri Derneği’nin kendi ilinizdeki şubesine üye oluyorsunuz. Daha sonra belirli bir eğitim ve staj döneminin ardından görev almaya başlıyorsunuz. Derneğimizde hiyerarşik bir yapı yok.Tabiki bir başkanımız ve yönetim kurulumuz var; ancak bir as-üst ilişkisi yerine, gönül bağıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizim derneğimizin üyeleri arasında ev hanımı, sağlıkçı, memur, gazeteci, emekli insanlar var. Her yaştan ve kesimden insanın bir araya geldiği bir camiayız. Sosyalleşmek için mükemmel bir ortam diyebilirim. Birlikte yemeğe de gideriz, sosyal etkinliklerde de yer alırız. Bir dernekten çok aile havasını oluşturduk. Birbirine değer veren birbiriyle, hasbihal eden insanlardan oluşan bir aileyiz.

Saha kenarında olduğunda neler hissediyorsun, keyif alıyor musun?

Kesinlikle çok keyif alıyorum. Özellikle amatör maçlarda bütün sorumluluk güvenlik güçleri ve sende oluyor. Profesyonel maçlarda dördüncü hakem olduğu için üzerimizdeki yük azalıyor; ama amatör maçlarda biraz daha stres olabiliyor. Bu koordinasyonu sağlayıp maçı başarılı bir şekilde bitirmek bizim için yegane motivasyon kaynağı oluyor.

Geri dönüşü olmayan hatalar yapıyor musunuz?

Sonuçta hatasız kul olmaz. Biz de hata yapıyoruz; ancak bizim hataların telafisi çok çabuk yapılabiliyor. Çok büyük hata olarak örneğin; amatör müsabakalarda 5 oyuncu değişikliği hakkını kullanan bir takıma altıncı oyuncu değişikliğini dalgınlıkla yaptırabiliriz. Ancak ben henüz böyle bir hata yapmadım. Profesyonel maçlarda ise dördüncü hakem ile koordineli çalıştığımız için hata oranı daha düşük.

Gazetecilik ile Saha Komiserliği arasında bir etkileşim oluyor mu?

Elbette oluyor. Bir kere mesleğim gazetecilik. Derneğin yönetiminde Basın ve Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı ünvanıyla bulunduğum için etkinlikleri ve duyuruları yapma misyonunu üstleniyorum. Gazetecilik kimliğimin faydasını gördüm. Diğer spor kuruluşlarının temsilcilerini tanıdığım, haber yaptığım için saha komiserliği görevinde çok yabancılık çekmedim. Gazeteci görünce hemen ‘Derdimi anlatayım, iletişim kurayım’ diyen bir toplumda yaşıyoruz sonuçta. O nedenle olumlu anlamda bir etkileşim oluyor.

Futbolu sevmeden bu işi yapabilir misiniz? Bir kadın 90 dakika boyunca tahammül edebilir mi?

Futbolun içinde olmayan da var aramızda; yani lisanslı sporcu veya arkadaşları ile halısahada keyif için oynayan isimler olmayabiliyor. Futbolu az veya çok seven insanlarız. Mesela ben hentbol hakemi olamam; çünkü bu sporu izlemeyi sevmiyorum. 14-15 yaşımdan bu yana futbolun içindeyim. Ben futbol oynadığım dönemde ‘Kadının sahada ne işi var, futbol erkek oyunu’ diyen zihniyet bugüne göre bayağı bir kalabalıktı. Saha komiseri olduktan sonra bakış açısının değiştiğini gördüm. Seyirciler, erkek erkeğe olunca tribünden küfür edebiliyorlar. Ancak saha kenarında kadın saha komiseri gördükleri zaman otokontrol sağlıyorlar.

Dernek başkanından biraz bahseder misin, aile oluşumunda rolü ne kadar?

Şube Başkanımız Harun Reşat Çakmak bana saha komiserliğini öğreten kişidir. Kendisi benim geçmişimden haberdarmış. İlk gördüğümde biraz çekinmiştim, sert bir görünüşü vardı. Bana ilk söylediği şey ‘Oturarak görev yapmayacaksın’ olmuştu.  O gün her şeyi tek tek anlattı. Hatta unutamadığım bir anı; o maçın dönüşünde marketten bana çikolata almıştı. O günden sonra aramızda ağabey-kardeş ilişkimiz oluştu. O dönem henüz şube başkanı değildi; ama her zaman benim ve diğer saha komiserlerinin sorunlarıyla ilgilendi. Daha sonra yapılan genel kurulda başkan seçildi. Kendisi ile gerçekten iyi bir diyaloğumuz var. Bütün saha komiserlerine çok güveniyor ve bize de güven veriyor. Bu, motivasyonumuzu arttırıyor. Özellikle kadın saha komiserlerinin sayısının artmasını, futbolun içinde daha fazla yer almasını istiyor. Geçen sezon 8 kadın saha komiseri ile en fazla kadın saha komiseri bulunan şubeydik. Bu sezon yeni kadın saha komiserleri aramıza katılacak. Başkanımızın başta olmak üzere; eşit, adil ve şeffaf bir yönetim anlayışımız var. Bu anlayışın bizi başarılı kıldığını söyleyebilirim.

Saha komiserlerinin çalışma süreleri nasıldır? Süreç nasıl işliyor?

Derneğimizde atamalardan sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Emrah Üçöz, her hafta başında saha komiserlerinin müsaitlik durumuyla ilgili bilgi alıyor. Perşembe günü maç listesi geliyor ve buna göre saha komiseri ataması yapılıyor. Maç ataması yapılırken aracınızın olup olmaması bile bir kriterdir. Aracı olmayan saha komiserleri, mümkün olduğunca araçsız ulaşımın kolay olduğu noktalardaki maçlara atanıyor. O haftaki maç ve görev alabilecek saha komiseri sayısına göre bazen günde iki, bazen üç maça çıkarız. Atamalar eşit ve hakkaniyetli bir şekilde yapılıyor. Örneğin; bu hafta maç sayısı az olduğu için müsait olduğu halde görev alamayan saha komiseri olursa, diğer hafta mutlaka değerlendiriliyor.

Başınıza bir şey geldiğinde bunun telafisi oluyor mu?

Böyle bir durum olmadı; ama olabilir. Ancak öyle bir durumda örneğin Zeytinköy’e üç saha var. Aynı anda üç saha komiseri görevli oluyor. O nedenle diğer sahadaki arkadaşlarımızdan yardım isteyebiliriz. Başka sahalardayken herhangi bir sağlık sorunu veya başka bir olumsuz durum olursa, şube başkanımız devreye girip o sahaya en hızlı şekilde ulaşacak arkadaşa görevlendirme yapabilir.

Burada bir hedef koyabiliyor musunuz? Bir beklentin var mı?

Yaptığınız her işte bir hedef vardır. Saha komiserliği için çıkılabilecek en yüksek mertebe, Antalya’da sanırım Antalyaspor maçında görev almaktır. Ben geçen sene Antalyaspor’un maçlarında görev aldım. Büyük bir haz duydum. Ben hesap yaparak görevimi yapmadım, keyif almaktan öte bir düşüncem yoktu. Buradaki samimiyet ve dostluk beni bu noktaya getirdi.

 

Yağmur Naz Yıldırım kimdir?

Asıl mesleğim gazeteciyim. 1993 doğumluyum. Karşıyaka’da doğdum. 2012 yılında üniversite okumak için Antalya’ya geldim. Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik mezunuyum. Üniversiteyi bitirdikten sonra mesleğe bu kentte başladım. Burada yaşamaya devam ediyorum. 2017’den bu yana mesleğimi yapıyorum. Çeşitli medya kuruluşlarında çalıştım, şu anda bir arkadaşım ile birlikte kurduğumuz medya şirketimiz var. Gazetecilik faaliyetimizi internet gazetemiz üzerinden sürdürüyoruz.

Daha önce 10 yıl lisanslı olarak futbol oynadım. Futbolu bıraktıktan sonra hobi olarak başladığım, daha sonra ikinci meslek olarak hayatımda yer edinen saha komiserliği görevim var. Amatör ve profesyonel futbol müsabakalarında saha kenarında hakeme yardımcı olan, kenardaki tansiyonun yükselmesini önleyen, oyunun işleyişine direkt olarak etkisi olmayan ancak saha kenarındaki düzeni sağlayan görevlileriz. Oyuncu değişikliğinde hakemlere yardımcı oluyoruz. Maçta tansiyonun yükseldiği anlarda antrenörlerisakinleştiriyoruz.Takımlar ve hakemler arasında iletişimin sağlıklı yürümesini, oradaki işleyişin daha akıcı olmasını sağlayan köprü pozisyonundayız.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: