Antalya
16.08.2022
A

Ligin ilk maçında fena oynamadığı halde Galatasaray’a mağlup olan Antalyaspor, berbat denecek kadar kötü bir futbol ortaya koyduğu müsabakada deplasmanda Ümraniyespor’u mağlup etmeyi başardı. Rakip her ne kadar ligin yeni takımı olsa da ilk maçta Fenerbahçe karşısında son dakikada yediği golle galibiyeti kaçırmış dinamik bir takımdı.  Hal böyle olunca maçın hikayesi de alınan galibiyet de farklı anlamlar ifade ediyor.

Her şeyden önce Antalyaspor’dan bu sezon beklentiler çok yüksek. Geçtiğimiz yıl rekorlar kıran takım neredeyse aynen korundu ve kaliteli takviyeler yapıldı. Transferlerin neredeyse tamamı sezon başı kamplarına katıldı ve bu nedenle ligin en hazır takımlarından birisi Antalyaspor oldu.

İki maç da gösterdi ki; Antalyaspor için lig bu yıl daha keyifli ve renkli geçecek. Yenildiği maçta bile iyi oynayarak taraftarını kahreden, kötü oynadığı maçta da ihtiyacı olanı almayı başaran bir takım profili gördük.

Galatasaray’a karşı takımın mazeretleri vardı. Ne olursa olsun ligin ilk maçı ve aşırı sıcak ve nemli bir havada Galatasaray gibi bir takıma karşı oynandı müsabaka. Goller kaçtı, penaltı kaçtı ve ilk yarıda bitirilebilecek bir karşılaşma bir türlü koparılamadığı için son dakikaya kadar gidildi. Kulübe zenginliği devreye girdi ve oyuncu değişikliklerinden sonra Antalyaspor oyundan düşerken, Galatasaray oyuna sonradan giren futbolcuların ayağından gol buldu.

Ümraniyespor maçının hikayesi ise bambaşka oldu.

Kariyerinin belki en kötü 90 dakikasını çıkaran bir Fernando Lucas Martins izledik. Takımın beyni konumunda olan ve gününde olduğunda neler yapabildiğini geçtiğimiz sezon defalarca izleten Brezilyalı, sahanın en kötü ismiydi. İlk yarıda peş peşe yaptığı 4 pas hatası ile takımının savunmada az adamla yakalanmasına neden oldu, boş pozisyondaki arkadaşlarına topu aktarmakta zorluk çekti. Güçsüz bir görüntü çizdiği için atletik özelliklere sahip Ümraniyeli futbolcuları sık sık kaçırdı. Fernando’nun açığını kapatmaya çalışan Soner gereğinden fazla yoruldu. Galatasaray maçının en kötüsü Ghacha, saman alevi gibi istikrarsız bir görüntü çizdi.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen Antalyaspor’un savunma hattı ve kaleci Boffin, tecrübelerini konuşturarak Ümraniyespor’un gol umutlarını sona erdirdi.

Fernando ve Ghacha’nın kaptırdıkları toplarla gelişen Ümraniye ataklarında Boffin iki kritik kurtarış yaparak gole geçit vermedi. Galatasaray maçında gol kaçırdıkça oyundan uzaklaşan Antalyaspor’du. Olimpiyat Stadı’ndaki maçta ise golleri kaçırdıkça oyundaki ağırlığını kaybeden bir Ümraniye takımı seyrettik. 60. dakikadan sonra Ümraniyespor’un hücum zenginliği sönmeye, Antalyaspor ise daha bilinçli atak geliştirmeye başladı.

Son yarım saatte oyunun hâkimi olan Antalyaspor, sahanın en kötüsü Fernando’nun hazırladığı pozisyonda, Bünyamin’in mükemmel ortası sonucu Haji Wright’ın aynı güzellikteki kafa golü ile 1-0 öne geçti.

Golü atanın kazanacağı bir maç haline dönüşen müsabaka, Haji Wright’ın golüyle sona ermiş oldu. Kalan sürede Ümraniye’nin beraberlik golü, Antalyaspor’un da rahatlamak istediği gol gelmedi ve Antalyaspor ikinci haftada ilk golünü atıp ilk galibiyetini elde etti.

İlk iki maç ölçü olmaz. Ancak genel bir değerlendirme yapmak gerekirse; Antalyaspor’un biraz zamana ihtiyacı var. Geçtiğimiz sezon orta sahada gösterilen müthiş direnç, geride kalan 2 maçta ortaya çıkmadı. Ancak Sam Larsson’un oyuna girmesi ile gelecekte izleyeceğimiz Antalyaspor’dan kesitler seyrettiğimizi söyleyebilirim. Fernando-Adriano ikilisinin orkestra şefliğini yaptığı orta sahaya, uyum sürecini atlattıktan sonra Larsson da katkı sağlayacak gibi görülüyor.

Geçtiğimiz hafta oyuna girdikten sonra katkı sağlayamayan Gökdeniz Bayrakdar bu kez şans bulamadı. Kamp döneminin en çalışkan isimleri arasında yer alan Sinan Gümüş ise daha fazla forma şansı almayı hak ettiğini gösteren bir performans ortaya koydu. Zaten kulübeden gelen oyuncular Antalyaspor’un ligdeki durumunu belirleyecektir.

Kısacası, ligi geçtiğimiz sezonun üzerinde tamamlamak isteyen Antalyaspor için bu hedef gerçekçi olabilir. Bunun için de kısa bir süreye ihtiyaç var.

Her yaz mevsimi gelmeden bir kış ve bahar havası yaşanır. Antalyaspor şu anda bahar mevsiminde yaşanan nezle durumu ile karşı karşıya. Ancak bu süreçte doğru hamleler yapılırsa bahar nezlesi çabuk atlatılacaktır ve yaz mevsimi gelecektir.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok