Antalya
15.08.2022
A

Deprem kelimesi hepimize ürkütücü gelir.  Ofiste, evimizde ya da dışarıda küçük bir sarsıntıda dahi ödümüz patlar, sağa sola kaçışırız. Bir de 17 Ağustos'ta Gölcük depreminde saatlerce, hatta günlerce o göçük altında kalanları, nefes almakta dahi zorlanırken yaşama tutunanları düşünün. Boğazınız düğümlendi değil mi?  

İşte böyle insanı sıkan, boğan bir konu deprem.

17 Ağustos depreminin yıldönümü yaşlaşırken Büyükşehir Belediyesi tarafından Deprem Master Planı 1. Çalıştay'ı geçtiğimiz hafta yapıldı.  Çalıştay'ın düzenlendiği AKM'de öncelikle salondaki az katılım gözüme çarptı. Sadece konunun uzmanları çağrıldığı için olabilir elbette. Fakat benim asıl dikkatimi bu çalıştayların 31 Aralık 2025 tarihine kadar sürecek olması çekti.  Bu kentte 20 yıldır gazetecilik yapan biriyim. Antalya'nın yıllardır çözüme kavuşmayan 3 konusundan biri ulaşım, diğeri deprem sonuncusu ile hızlı trendir.

Deprem konusunda oldukça deneyimli bir kent olduğumuzu düşünüyorum. Kaldı ki Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in başdanışmanı Cem Oğuz İnşaat Mühendisleri Odası'nın yıllarca başkanlığını yapmış, deprem başta olmak üzere kentin sorunlarını deyim yerindeyse 'Yalayıp yutmuş' biri.

Deprem Master Planı bu kentin 'acil konular' sıralamasında bir numaraya oturur. Başkan Böcek de bunu bildiği için ince eleyip sık dokumuş ve 3 yıldan fazla sürecek bu çalışmaya imza atmış. Konunun enine boyunu tartışılmasını, Antalya deprem master planının tartışılmaz bir şekilde ortaya çıkmasını hedeflemiş.

Fakat Muhittin başkan bana göre zamanlama hatası yaptı.  Malumunuz üzere yerel seçimler 2024 yılında gerçekleşecek. Muhittin başkan tekrar aday gösterilir mi? Gösterilmezse Büyükşehir'i kazanan aday 2025 yılına kadar sürecek bu çalıştayı devam ettirir mi bilinmez.  Türkiye siyasetinde yeni gelenin gidene ait ne varsa çöpe attığı geleneği maalesef devam ediyor.   Kaldı ki deprem gibi önemli bir konuda Böcek'in yerine gelecek yeni başkan Böcek'e prim vermemek için dahi bu projeyi iptal edebilir. Bunların hepsi bir olasılık elbette.

Demem o ki Muhittin başkan 3 yıl sürecek bu çalıştayı keşke daha önce başlatsaydı. Böylece tartışmalara yer bırakmayacak şekilde kendi döneminde projeyi bitirir ve kamuoyu ile paylaşırdı.

Antalyalılar ulaşım master planı ve deprem master planı dinlemekten bıktı. Gazeteci olarak master kelimesini duyduğum zaman dahi tüylerim diken diken oluyor. Çünkü yıllardır hem deprem hem de ulaşım konusunda çalıştay yapılır, toplantı yapılır, sempozyum yapılır. Konunun uzmanları çağrılır hatta bu yetmez farklı illerden akademisyenler gelip ders verir. Genellikle gazetecilerin ve konuya hâkim uzmanların bildiği sonuçlar çıkar bu çalışmalardan.

Yani; Sıfıra sıfır elde var sıfır...

Bu nedenle 3 yıl değil gerekirse 5 yıl sürsün fakat artık nihai bir sonuca varılsın.  Bizler de aynı şeyleri dinlemek ve yazmak zorunda kalmayalım...

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok