Antalya
11.08.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
İMO, Mengi'ye yapılan saldırıyı kınadı
İMO, Mengi'ye yapılan saldırıyı kınadı

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi, geçtiğimiz gün şantiyede saldırıya uğrayan ve hastaneye kaldırılan inşaat mühendisi Zekeriya Mengi için basın toplantısı düzenledi.

Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, Mengi için hukuki mücadele başlatıldığı belirtildi. Açıklamada, "Edinilen bilgilere göre vahim saldırı, şantiyede çalışan üç demir ustası tarafından gerçekleştirilmiştir. Şantiyede yapılan işlemlerin usulüne uygun olmadığı tespit edilmiş, gerekli düzeltmelerin yapılması için yapı denetim firması kontrol elemanları tarafından şantiye şefine ulaşılmaya çalışılmış ancak şantiye şefinin şantiyede o esnada olmaması üzerine çalışan ustalar iki kez uyarılmıştır. İki kez uyarı yapılmasına rağmen gerekli düzenlemeler yapılmadığından kontrol elemanı ile birlikte yapı denetim firma yetkilisi İnşaat Mühendisi Zekeriya Mengi tekrar şantiyeye denetim için gitmiştir.  Meslektaşımız görevi gereği tekrar uyarıda bulunmuş olup akabinde üç demir ustasının üzerine yürümesi ile birlikte can güvenliğini korumak adına olay yerinden uzaklaşmaya çalışmıştır. Ancak ustalar tarafından meslektaşımız şantiyeden henüz çıkamadan bina içerisinde darp edilmiştir. Sırtına, göğsüne ve yüzüne darbeler alan meslektaşımız diğer yardımcı kontrol elemanı tarafından tedavisi yapılmak üzere Akdeniz Şifa Hastanesine götürülmüştür. Saldırı sonrası meslektaşımız Akdeniz Şifa Hastanesi’nde hayati tehlikesi olduğuna dair rapor verilerek Anadolu Hastanesi’ne sevk edilmiş ve bu sırada kalp krizi geçirdiği tespit edilmiştir" denildi.

KASTEN YARALAMA SUÇU

 

Mengi'nin acilen ameliyata alındığı belirten açıklamada, "Söz konusu olayda TCK’nın 87.Maddesi uyarınca Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Kasten Yaralama suçu vücut bulmuştur. Ayrıca suç kamu görevlisine karşı iştirak halinde işlenmiştir. Buna karşın olay sonrası edinilen bilgilere göre maalesef şüphelilerin sadece ifadesi alınarak serbest bırakıldığı öğrenilmiştir. Bilindiği üzere yapı denetim firmaları, yapım işlerinde kullanılan malzemeler ile imalatın proje, teknik şartname ve standartlara uygunluğunu kontrol etmek, sonuçlarını belgelendirmek ve ayrıca malzemeler/imalatla ilgili deneyleri yaptırmakla yükümlüdür. Bu nedenle Yapı Denetim Firma yetkilisi ve çalışanlarının kamu yararına çalıştığı açıktır.     TCK'nın 6. Maddesinde kamu görevlisinin tanımı yapılmış olup, kamu görevlisi "kamusal faaliyetin yürütülmesine atama veya seçilme yolu ile ya da herhangi bir surette sürekli, süreli veya geçici olarak katılan kişi olarak" tanımlanmıştır. Gerek 4708 sayılı Yapı Denetim Hakkındaki Kanun içeriği gerekse TCK’nın tanımları düzenleyen 6. Maddesi kül halinde değerlendirildiğinde meslektaşımızın kamu görevi yürüttüğü açıktır. Bu nedenle söz konusu saldırı adli makamlarca kamu görevlisine karşı işlenen suç olarak nitelendirilmelidir. Şiddete uğrayan meslektaşımızın ve ailesinin yanında olduğumuzu, faillerin en ağır şekilde cezalandırılması için sonuna kadar mücadele edeceğimizi ve hukuki sürecin odamız ve oda avukatlarımızca takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız" denildi. Açıklamaya CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı da destek verdi. Engin KORKMAZ

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: