Antalya
10.08.2022
A
GÜNDEM , GÜVENLİK
Bel rekoltesinde beklenti yüksek
Bel rekoltesinde beklenti yüksek

Akseki’nin yaylaları sahip olduğu flora ve iklim şartları ile yerli ve gezgin birçok arıcıyı da ağırlıyor. 

Çimi Yaylası balında da bu yıl yüksek rekolte bekleniyor. Arıcılık yapan Mevlüt Arıcı, bu yıl bal üretiminde önceki yıla oranla yüzde 50 arasında artış beklediklerini belirtti. Arıcı, “Bu yıl hem bal verimi iyi olacak hem de balın kalitesi çok yüksek olacak. Kalitenin yüksek olmasının sebebi de kar ve yağmur yağışları. Bölgedeki endemik bitki popülasyonu arttı. Çiçek çeşitliliği de balın aromasını değiştiriyor, güzelleştiriyor. Çimi Yaylası’nda yapılan araştırmalarda yaklaşık 2 bine yakın çiçek türü olduğu biliniyor. Biz buraya ilkbaharda çıktığımızda rengarenk çiçekler doğayı süslemektedir” dedi.

SON 23 YILIN REKORU

 Bu yıl son 23 yılın en yüksek rekoltesine ulaşacaklarını söyleyen Arıcı, bu yıl geçen yıla oranla yüzde 50 daha iyi. Bu yıl çok çok bereket yılı. Biz arıcılar zaten her zaman umutla yaşarız. Bu yılki rekolteden oldukça memnunuz. Çimi Yaylasının özelliği arı bakımından sütleğen, boncuk şalba, keven ve yüzlerce bitki var. Bunlar bala katkı yapıyor. Bu yıl bahar yağmurlu ve güzel geçti. Tahmin ediyorum ki son 23 yılın rekorunu kıracağız. Ortalama kovandan organik olarak 12-13 kilo civarında alacağız. Fiyatını henüz belirlemedik. Derneğimiz toplanarak fiyatını belirleyecek. Bu yıl bereketli bir yıl olmasından dolayı mutluyuz” ifadelerini kullandı.

 KOVANDAN ÇIKMADAN SATILIR

 Çimi Yaylasında yaklaşık 5 bin kovan olduğunu söyleyen Arıcı, “Satışlarımızı kovandan çıkmadan önceden siparişlerimizi alıyoruz. Müşteri aramayız. Bizim tek bir şikayetimiz var. Yol üzerinde Akseki balı diye satılan ballar var. Bunlardan şikayetçiyiz. Bizim balımızı lekeliyorlar. Yetkililerden rica ediyoruz. Bunlara çözüm bulmalarını istiyoruz. Bizim meşhur olan balımızın lekelenmesini istemiyoruz” diye konuştu. İHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: