Antalya
06.08.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
KAMUDER kimsenin arka bahçesi değildir
KAMUDER kimsenin  arka bahçesi değildir

Kamu-Der Genel Başkanı Cevdet Baştuğ, Sivil toplum kuruluşlarının hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmaması gerektiğini vurguladı. Baştuğ, “Eğer siyasi partilerin arka bahçesi olur, onlardan talimat alırsanız işçinin, memurun, emeklinin, esnafın hakkını koruyamazsınız” dedi

 

Kamu Görevlileri Derneği (Kamu-Der) Antalya Bölge İstişare Toplantısı’na KAMUDER Genel Başkanı Cevdet Baştuğ, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, Muratpaşa Belediye Başkan Vekili Hüseyin Sarı, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, ADGİAD Başkanı Ercan Özbay ve yönetim kurulu üyeleri ve çeşitli dernek temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Kamu-Der Genel Başkan Cevdet Baştuğ, gündemle ilgili açıklamalarda bundu. Gerçekleştirdikleri bölge istişare toplantılarına siyasileri davet etseler de siyaset yapmadıklarını belirten Baştuğ, “Toplantılarımızda ülkenin sorunlarını tartışıyoruz. Alınan kararlar esnafı ilgilendiriyorsa Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına, çalışma ile ilgili kararları ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına iletiyoruz. Sorunların çözümünün de takipçisi oluyoruz. Sessiz çoğunluğun sesi oluyor, gerçekleri gündeme getiriyoruz” dedi.

 

YOKSULLUK SINIRI 22 BİN LİRA

Sivil toplum kuruluşlarının hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmaması gerektiğini vurgulayan Baştuğ, “Eğer siyasi partilerin arka bahçesi olur, onlardan talimat alırsanız işçinin, memurun, emeklinin, esnafın hakkını koruyamazsınız” sözleriyle  toplu sözleşmelerde yetkili olarak masaya oturan sendikaları eleştirdi. Kendisini örnek göstererek 12 yıldır emekli olmasına rağmen 6 bin 550 lira emekli maaşı aldığını bildiren Baştuğ, aldığı maaşın açlık sınırında olduğuna dikkat çekti. Zamlardan memnun olmadıklarını söyleyen Baştuğ, yoksulluk sınırının 22 bin lira olduğu yerde bu maaşlarla memnun olmanın mümkün olmadığını belirterek, hakça ve adaletli bir paylaşım istediklerini dile getirdi.

 

ÜRETEN BİR ÜLKE OLMALIYIZ

 

“Devlet anadır, devlet babadır” diyen Baştuğ, “Hiçbir ana-baba evladını aç bırakmaz. İşçilerin işlerine son veriliyor. Niye? Asgari ücret, SSK primleri yükselmiş, çark dönmüyor. Bunları söylemek suçsa, suçluyum. Bizim görevimiz gerçekleri gündeme getirmek. Biz hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değiliz. Adımız Kamu-Der, soyadımız Türkiye. AK Parti gidip CHP gelse yine konuşuruz. Türkiye’nin durumu iyi değil. Tüketen bir ülke olduk. Tüketen değil üreten bir ülke olmalıyız. Türkiye’de hukuk sisteminin bağımsız olmasını istiyoruz. Kalkınan, üreten bir Türkiye istiyoruz. Camilere, okullara, kışlalara siyasetin girmemesini istiyoruz. Yargıya siyasetin bulaşmamasını istiyoruz. Bunlar suçsa eyvallah. Kamu-Der dik duruyor, dik duracak, bildiğinden şaşmayacaktır” dedi.

 

SORUNLARI ÇÖZÜYORUZ

Yaklaşık olarak 1 yıldır görevde olduğunu bildiren Kamu-Der Antalya İl Başkanı İhsan Üre ise, Antalya’da 14 temsilcinin görev aldığını söyledi. Amaçlarının kamuda çalışanların özlük haklarını koruyarak sahip çıkmak, her zaman destekleyerek sorunlarını çözmek olduğunu kaydeden Üre, “Bugüne kadar bu amacımız doğrultusunda çalıştık. Bundan sonra da aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Toplantı sonunda ve ADGİAD Başkanı Ercan Özbay başarılı çalışmalarından dolayı birer plaket sunuldu.

 

Murat ŞENTÜRK

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: