Antalya
05.08.2022
A

Antalya'yı sıcak ve nem bastı. Nefes almanın dahi zorlaştığı bugünlerde imkânı olan yazlığa, yaylaya kaçtı.  Geriye kalanlar kaderine boyun eğerek Antalya'nın bu çekilmez havasını solumaya devam ediyor. Şimdi sizlere özellikle 15-25 yaş arasını hedef alan uyuşturucu satıcılarından bahsetmek istiyorum.  Eğitim döneminde okul önlerinde cirit atan bu suçluların yazın boş durduğunu mu sanıyorsunuz. Elbette hayır!

Kışın körpe gençliğin üzerine karabasan gibi çöken ve çok sayıda insanın hayatını karartan uyuşturucu çeteleri, yaz mevsiminde turizm merkezlerini hedef alıyor. Dışarıdan göçün en çok yaşandığı Antalya, baronların ağzını sulandırıyor.

Temmuz-Ağustos aylarında şehrin bir tık ötesinde orman içinde ya da kumsalda gençlik festivalleri düzenleniyor.  Sıcak ve yüksek adrenalinin etkisiyle bu festivaller pek denetlenmiyor.

Tam da bu noktada 'Kurt puslu havayı sever' sözünü hatırlatmak istiyorum.

Çünkü bu festivallerin büyük bölümünü ilk kez karşılaştığımız firmalar düzenliyor. Reklamlarını ancak sosyal medyadan görüyorsunuz. DM üzerinden bilet satışı yapılıyor. İletişim için GSM operatörleri kullanılıyor. Yani gidip yüz yüze görüşebileceğiniz bir kurum yok, bir şahıs yok. İşlemler DM ya da cep telefonu üzerinden yapılıyor.

Zaten işin püf noktası burası.  Adı sanı duyulmamış firma tarafından düzenlenen 3-5 günlük festivallerde gençlik tarafından sevilen bir müzik grubu getirtiliyor. Onun etrafına farklı grup ya da sanatçılar serpiştiriliyor. Böylece 5 günlük festivalin her gününe bir konser ekleniyor.

Bilet satışının DM'den ya da cep telefonu üzerinden yapıldığı bu festivaller, alana gidene kadar genelde kapalı kutu oluyor. Yani neyle karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz.

Biletinizi aldınız, 3 gün sürecek festival alanına gittiniz. Genellikle konaklama çadırlarda oluyor. Çadırınıza yerleştiniz, gündüz denizin tadını çıkardınız akşam konseri bekliyorsunuz.

Kendinizi festivalin akışına bıraktığınız bu anlarda sizi gözüne kestiren uyuşturucu simsarının eline her an düşebilirsiniz.  Arkadaş gibi yaklaşan satıcı, size bu maddeyi çok rahatlıkla satabilir. O maddeyi bir kere kullandınız mı, hadi geçmiş olsun...

Bunları nereden mi biliyorum.  Çok sayıda gencin bu yüzden mağdur olduğuna tanık oldum.  Ve bu her sene tekrarlanıyor.

Gençlik festivallerine karşı olduğumu düşünmeyin sakın. Aksine bu tarz organizasyonların artması taraftarıyım.

Fakat burada etkili denetim ve organizasyonu yapan firmaların güvenilir olması önemli.

Birde festivali düzenleyen şirketin balon çıkma ihtimali var. Buna da çok şahit olduk. 3 günlük festival düzenleyeceğini, festivalde farklı grupların konser vereceğini vaat eden ve bunun karşılığında yüklü ücret isteyen bazı firmalar,  parsayı toplayıp, festivalin başlamasına birkaç gün kala sırra kadem basıyor. Siz de elinizdeki festival biletiyle öylece kalakalıyorsunuz.  

Aileleri uyarıyorum; kamp, gençlik festivali ve benzeri etkinliğe çocuğunuzu gönderirken festivalin daha önce yapılıp yapılmadığını, yapan firmayı, firmanın kurumsal olup olmadığını, alanda güvenliğin nasıl sağlanacağını mutlaka teyit edin. Festivale yatılı gönderdiğiniz çocuğunuzla mutlaka sık sık iletişim kurun, yeni tanıştığı arkadaşları hakkında bilgi alın, tereddüt ettiğiniz noktada atlayıp gidin ve kontrol edin. Çok geç olmadan...

Paylaş
ETİKETLER:
Yok