Antalya
01.08.2022
A
GÜNDEM , SAĞLIK
PANDEMİ YÖNETİLEMİYOR
PANDEMİ YÖNETİLEMİYOR

Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Metehan Akbulut,  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son Covid 19 verilerinin salgının yeniden yükselişini ispatladığını söyledi. Akbulut, “Aslında gerçek rakamların çok altında olan bu rakamlar bile, pandeminin değil  pandemi yönetiminin bittiğini göstermektedir” dedi.

Sağlık Bakanı ve AKP iktidarının artık salgını görmezden geldiğini ve salgın kontrol altına alınmış gibi davrandığını savunan Antalya Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Metehan Akbulut,  resmi verilerin bunun böyle olmadığını gösterdiğine dikkat çekti. Açıklanan haftalık verilerin kısıtlı ve gerçeği tam olarak yansıtmaması nedeniyle durumu tam olarak bilemediklerini ifade eden Dr. Metehan Akbulut “Ancak açıklanan resmi veriler bile vaka sayıların hızla artmaya devam ettiğini gösteriyor. Son bir ayda günlük vaka sayısı 16 katına, ölüm sayısı 7 katına çıktı. Sağlık Bakanlığının 18-24 Temmuz 2022 tarihleri arasında açıkladığı vaka sayısı 365 bin oldu. Günlük ise ortalama 52 bin.  Ölüm sayısı ise 157’yü yükseldi. Salgında artık ‘Başının çaresine bak!’ dönemindeyiz… Salgını yönetmek isteyen iktidar yok. Oysa yeniden maske, mesafe ve hijyene dikkat edilmesi gereken bir döneme girdik.” diye konuştu.

GERÇEK RAKAMLAR AÇIKLANMALI

Salgın yönetilmek isteniyorsa bilimin ürettiği bilgi birikimi ile salgına ilişkin doğru ve güncel sayıları ve bu sayıların bilimsel yöntemlerle yapılan yorumların kullanması gerektiğini belirten Dr. Metehan Akbulut “Bu kadar yüksek vaka sayıları haftalık değil salgının seyrini izlemek, yönetmek ve toplumun dikkatini çekmek için doğru ve günlük açıklanmalıdır” dedi.

FATURA EMEKÇİYE ÇIKIYOR

Çalışma yaşamında temaslıların, hasta olanların karantinaya alınmadığı için yıllık izin almak durumunda kaldıklarına dikkat çeken Dr. Metehan Akbulut, faturanın yine  işçilere, emekçilere yüklenmek istendiğini vurguladı.

BAKAN KOCA’YA SORULAR

“Hastalığın yayılımının önlenmesi için çok iyi bir temaslı takibi  son derece önemli. Buna rağmen bırakın temaslı takibini vaka tespiti için test bile yapılmak istenmemektedir” diyen Dr. Metehan Akbulut Sağlık Bakanlığına sorular sordu. Bilim Kurulu gibi bir mekanizma neden işletilmemektedir? Covid 19 için hatırlatma dozları, eksik aşıların tamamlanması ve aşısızlara yönelik stratejiler neden geliştirilmemektedir? Toplu taşımada vaka sayısının binin altına düşmesi nedeniyle maske zorunluluğunu kaldıran AKP iktidarı maske zorunluluğu için ne beklemektedir? Halk sağlığı önlemleri olmadan salgının hızını kesebilmek mümkün müdür? Test sayılarının açıklamasından neden vazgeçildi? Temaslılara neden test yapılmıyor ve karantina uygulanmıyor? Riskli alanlara girişte HES kodu takibi ve izolasyon uygulamasına hala neden geçilmiyor? Özellikle çalışma yaşamında izolasyon ve karantina düzenlemeleri neden uygulanmıyor?  HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: