Antalya
30.07.2022
A
GÜNDEM , YAŞAM
Afet konutları kış öncesi bitecek
Afet konutları kış öncesi bitecek

ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, geçen yıl bu zamanlar Manavgat ve komşu ilçelerinde 10 gün etkili olan orman yangını sonrası, 1.313 hasarlı yapı tespit edildiğini söyledi.  Yazıcı, "871 konutun inşaatına başladık. İnşaatlar yüzde 90 tamamlandı. Kışa girmeden tüm konutlar bitirilecek.” dedi.

Engin KORKMAZ

Manavgat’ta geçen yıl 28 Temmuz’da başlayıp 10 gün boyunca devam eden cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangını;  Manavgat’ın yanı sıra  Akseki, İbradı ve Gündoğmuş ilçelerinde etkili oldu. 7 kişinin yaşamını yitirdiği yangında; tarım ve orman arazileriyle birlikte yaklaşık 60 bin hektar alan kül oldu, 2 binin üzerinde ev, iş yeri, depo ve ahır zarar gördü. Antalya Valisi Ersin Yazıcı, birinci yıl dönümünde yangından etkilenen bölgede incelemelerde bulundu. Yazıcı'ya AK Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, Tuba Vural Çokal, İbrahim Aydın ve Kemal Çelik ile AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Ali Erol ve ilgili kurum müdürleri eşlik etti. Ziyaret sırasında yapımı devam eden konutları da inceleyen Yazıcı'ya TOKİ yetkilileri tarafından çalışmalar hakkında bilgi verildi.

BÜYÜK ÇABA GÖSTERDİK

Vali Yazıcı ve beraberindekiler Demirciler Mahallesi'nde evi zarar gören Zeynep Arslan'ı da ziyaret etti. Ziyaret sırasında gazetecilere açıklamada bulunan Yazıcı, "Geçen yıl tam bu saatlerde Manavgat ilçemizde yangın başlamıştı. Yangın Manavgat ilçemizle sınırlı kalmadı, Akseki, Gündoğmuş ve İbradı ilçelerimize de sıçradı. Yangın sırasında kamu kurumlarımızla sivil toplum kuruluşları ve hayırsever vatandaşlarımız bölgede yangından etkilenen vatandaşların zararlarının giderilmesi için büyük çaba gösterdi" dedi.

YARDIM RAKAMLARI

Yangının başlamasından itibaren devletin bütün kurumlarının Manavgat'ta olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, "Devlet kaynaklarından konut, iş yeri ve araç zararları için vatandaşlarımıza 52 milyon 860 bin lira ödedik. Tarım ve hayvancılık zararları için nakdi ve ayni toplamda 234 milyon 200 bin lira yardımda bulunduk. 34 milyon lira değerinde mobilya, gıda ve eşya yardımı yaptık. Bu yardımda hayırseverlerin de desteği bulunuyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da kamu kurumu ve belediyelere alt yapıyla ilgili 11 milyon 103 bin lira yardım gönderdi." diye konuştu.

YÜZDE 90 TAMAMLANDI

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından toplam 1.113 hasarlı ya da ağır hasarlı olarak bina tespit edildiğini belirten Yazıcı, "Manavgat'ta 871 konutun inşaatına başladık. Bunlardan 671'i iki katlı diğerleri ise tek katlı. İnşaatlar yüzde 90 oranında bitti, kalan kısmı da kışa girmeden tamamlanacak" dedi. Vali Yazıcı, çok az bir konutun yapımına başlayamadıklarını bunun da miras nedeniyle oluşan hisse sorunlarından  kaynaklandığını dile getirdi. Yazıcı,  yapımına başlanan konutların birkaç ay içerisinde tamamlanacağını, herkesin evlerine kış gelmeden yerleşmiş olacağını ve bölge halkının mağdur edilmeyeceğini dile getirdi.  

 

ÇOCUKLARA HEDİYE VERDİ

Yazıcı, ziyaretin ardından yeni evi teslim edilen Zeynep Arslan'ı ziyaret etti. Yazıcı, bu evdeki kız ve erkek çocuklarına hediyeler verdi. Zeynep Arslan, yangın sırasında çok kötü günler geçirmelerine rağmen kendilerine yardım eden devlet yetkilileri ve herkese çok teşekkür etti. Programın sonunda Vali Yazıcı ve protokol üyeleri Manavgat ve çevre ilçelerdeki orman yangınlarının konu edildiği “Büyük Orman Yangını Yıl Dönümü Sergisi”ni ziyaret etti.

 

TEHLİKELİ HABERCİLİK

Manavgat yangınının 1. yıldönümünde bölgeyi inceleyen Antalya Valisi Ersin Yazıcı, dağlık alanda Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici ile karşılaştı. Vali Yazıcı, dikilen fidanları incelemek için Dikici ile birlikte yüksek tepeye tırmandı. Dikici ile Yazıcı'yı görüntülemek isteyen haberciler tehlikeli bir bölgede çekim yaptı. İncelemenin sonunda gazeteciler sağ salim aşağı indi. Fotoğraf: Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: