Antalya
Yayın Tarihi : 27.07.202201:27
Güncelleme Tarihi : 26.07.202218:28
A
GÜNDEM , EĞİTİM
Akdeniz Üniversitesi 40 yaşında
Akdeniz Üniversitesi 40 yaşında

AKDENİZ Üniversitesi'nin (AÜ) kuruluşunun 40'ncı yıl dönümü dolayısıyla Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı. Törende konuşan Rektör Özkan, "Akdeniz Üniversitesi'nin 40. yılında imza attığımız öncü çalışmalarla 'İyi ki Akdeniz'imiz var' dedirttiğimizi düşünüyorum" dedi.

AÜ'nün kuruluşunun 40. yıl dönümü dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen törene Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Genel Sekreter Ali Evren İmre, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, fakülte dekanları, enstitü ve meslek yüksekokulu müdürleri ile çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

BÜYÜK EMEKLERLE KURULDU

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, AÜ'nin 1982 yılında bölgesel bir vizyonla kurulduğunu ve 40 yılı geride bıraktığını söyledi. Üniversitenin kuruluşunun ardındaki büyük emeklere değinen Rektör Özkan, "40. yıl vesilesiyle arşiv taraması yapılırken, üniversitemizin kuruluş döneminde çıkan haberleri inceleme fırsatı buldum. Üniversitemizin ne büyük umutlarla, ne büyük beklentilerle kurulduğunu bir kez daha gördüm. Antalyamız için üniversitemizin taşıdığı anlamı bir kez daha anladım. Üniversitemizin kuruluşu için düzenlenen bağış kampanyaları, destek etkinlikleri, yürüyüşler, Ankara'ya yapılan ziyaretler. Hepsi şehrimizin Akdeniz'ine kavuşmak için verdiği mücadelenin parçaları. İşte üniversitemiz bu büyük emek sonucunda kurulabildi" dedi.

'İYİ Kİ AKDENİZ'İMİZ VAR

“Tüm Antalyalılara, hatta tüm halkımıza 'İyi ki Akdeniz'imiz var' dedirtecek çalışmalar yürütmeliyiz" diyen Rektör Özkan, her yıl 1 milyonun üzerinde kişiye tedavi imkânı sunan, her yıl 50 bin ameliyat gerçekleştirilen, özellikle organ naklinde öncü işler yapan AÜ Hastanesi ile bunu sağladıklarına inandığını söyledi. Rektör Özkan, "Yine şehrimizin adeta petrolü olan turizm sektörüne sağladığımız nitelikli insan kaynağıyla, kentimizi modern tarımın başkenti yapan modernizasyon hareketine sunduğumuz katkıyla, arkeoloji dünyamıza kazandırdığımız Patara ve Myra gibi değerlerle 'İyi ki Akdeniz'imiz var' dedirttiğimizi düşünüyorum. Ancak bu başarılar AÜ için asla yeterli olamaz. Yapacak daha çok işimiz var. Özellikle, tıp, turizm ve tarım sektörlerinin yanı sıra sanayi alanında da gerek mezunlarımız, gerekse de bilimsel araştırmalarımızla öncü olmalıyız" dedi. Rektör Özkan, 40 yaşın insan ömründe olgunluk yaşı olarak kabul edildiğini ve AÜ'nin de geçen yıllar içerisinde büyük gelişmeler göstererek kuruluş vizyonunu aşarak ülkemizin en seçkin üniversiteleri arasındaki yerini aldığını söyledi. HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: