Antalya
26.07.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
InterfreshEurasia İzmir’de tanıtıldı
InterfreshEurasia İzmir’de tanıtıldı

Antalyalı yaş meyve sebze ihracatçılarından destek bulamayan Türkiye’nin ilk ve tek yaş meyve sebze fuarı olan InterfreshEurasia’ya İzmirli ihracatçılar sahip çıktı.

Antexpo A.Ş Genel Müdürü Murat Özer, pandemi nedeniyle iki yıl aradan sonra bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Türkiye’nin sektöründe tek Sebze, Meyve, Ambalaj, Depolama, Lojistik,Tarım Makine ve Teknolojileri Fuarı ve Kongresi(InterfreshEurasia) hakkında bilgi verdi. Özer, fuarın ilk tanıtım toplantısının Ege İhracatçılar Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak ve ihracatçıların katılımıyla İzmir’de yapıldığını anımsattı.

160 YATIRIMCI KATILACAK

Egeli ihracatçıların büyük ilgisiyle karşılaştıklarını belirten Özer, 20-22 Ekim 2022 tarihleri arasında düzenlenecek fuara, Avrupa ve Rusya’nın önde gelen zincir marketlerin üst düzey yöneticileri başta olmak üzere Ortadoğu ile 16 ülkeden 160 yabancı alım heyetinin katılacağını ve Türkiye’deki ihracatçılarla buluşacağını söyledi. Murat Özer, şunları kaydetti: ‘’Avrupa’da yaş meyve sebze ticaret hacmi 70 milyar Euro’ya ulaştı. Türkiye bu pazardan çok az pay alabiliyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar nedeniyle daha çok dövize ihtiyacı var. Pandemi nedeniyle iki yıl aradan sonra yeniden Yaş Meyve Sebze Fuarımızı düzenliyoruz. Pandemide gıda üretimi ve tüketimi ile tedarikinin önemini dünya çok iyi öğrendi. Pandemi sonrası Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaş gıdanın önemini daha da artırdı.’’

ÜRETİM POTANSİYELİ

Pandemide Türkiye’nin Avrupa ve çevresindeki ülkelerin yaş meyve sebze ihtiyacını karşıladığını anımsatan Özer, ‘’Üretimdeki bu potansiyelimizi ihracatı artırarak devam ettirebilmeliyiz. Bu nedenle üreticilerimizi, ihracatçılarımızı ve tedarikçilerimizi fuara davet ediyoruz. Egeli ihracatçıların fuara ilgisi bizleri memnun etti’’ dedi.

HEDEF 1,5 MİLYAR DOLAR

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak da, yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatında Cumhuriyetin 100. Kuruluş yılı 2023’de 1,5milyar dolar hedeflediklerini bildirdi. Uçak, şunları kaydetti.

‘’Yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatı 2022’nin ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artışla 551 milyon dolara yükseldi. Geçtiğimiz yılı 1 milyar 182 milyon dolar ihracat ile kapatmıştık. 6 aylık artış ivmemizi devam ettirdiğimiz takdirde bu yılın sonunda ihracatımızı 1,3 milyar dolara, Cumhuriyetimizin 100.yılı 2023 sonunda ise ihracatımızı 1,5 milyar dolara taşıyabileceğiz.”

İZMİR VE İSTANBUL’DA DA DÜŞÜNÜYORUZ

Interfresh fuarının ülkedeki tek yaş meyve sebze fuarı olduğunu ve sektör olarak sahiplenilmesi gerektiğini vurgulayan Hayrettin Uçak, şöyle konuştu: "Her çeşit meyve ve sebzenin yetiştiği, bereketli topraklara sahip ülkemizde uluslararası nitelikte taze meyve sebze fuarına ev sahipliği yapılması önemlidir. Türkiye’deki İhracatçı Birlikleri olarak ortak bir stand ile fuara katılım sağlayacağız. Bu tür fuarlar ile potansiyel alıcılar, firmalarımızla bir araya gelerek yüz yüze ticari görüşmelerde bulunuyor, firmalarımızın tesislerini ziyaret ederek yerinde görme imkânı buluyor. Firmalarımızın uluslararası standartların üzerindeki modern tesislerini yurtdışındaki alıcılarımıza göstermek için bir fırsat yaratıyor. Üreticilerimizle birlikte tesislerimize ve ürünlerimize, kendimize güveniyoruz. Ekim ayında verimli bir fuar olacaktır. Antalya’da verim alırsak İzmir ve İstanbul’da da düşünüyoruz.” HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: