Antalya
26.07.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Muratpaşa'dan yazılım eğitimi
Muratpaşa'dan yazılım eğitimi

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bilgisayarlar, cep telefonları, tabletler, akıllı ev aletleri ve dijital aygıtlar için uygulamalar ve yazılımlar geliştiren ‘developer’ların kurduğu Antalya Developer Topluluğu’yla Adalya Kafe’de bir araya geldi. Yazılım dünyasından gençlerin yoğun ilgi gösterdiği buluşmada Başkan Uysal, belediyenin bu alandaki çalışmalarını ve gelecek planlarını paylaştı.

Muratpaşa Belediyesi 2015’ten bu yana Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezlerinde (ASSİM) temel düzeyde robotik-kodlama eğitimleri verdiklerini söyledi. Türkiye’nin bu tip eğitimleri 20-30 yıldır vermesi gerektiğinin altını çizen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Üzerimize farz olmayan işlere ülke menfaati, şehir menfaati, toplum menfaati gerektiğinde girmek durumunda kalıyoruz” dedi.

DRONLA ATILAN TOHUMLAR YEŞERDİ

Bunun en güncel örneğinin geçen yıl Manavgat ve çevre ilçelerde yaşanan orman yangını felaketinin ardından dronla gerçekleştirdikleri ağaçlandırma çalışması olduğunu belirten Başkan Uysal, “En sarp, insan eli değmeyen, yerlere dahi dronlarla tohumları bırakabiliyorsunuz ve tutuyor. Şimdi bıraktığımız tohumlar yeşerdi” diye konuştu.

ANTALYA VE YAZILIM DÜNYASI

Dünyada yazılım pazarının iki ana hat üzerinden şekillendiğini dile getiren Başkan Uysal, bunun birinin markalaşmış pazar olduğunu diğerinin ise günübirlik ihtiyaçlarla şekillenen pazar olduğunu kaydetti. Antalya’nın bu dünyada nasıl yer alabileceği üzerine bir tartışmayı ASSİM bünyesinde bir süredir yaptıklarını aktaran Başkan Uysal, şunları söyledi: “Acaba Antalya olaraktopyekun, bütün yeteneklerimizi birbirine ekleyerek bir ürüne dönüştürebilir miyiz? Güçlerimizi birleştirerek ülkenin geleceği için nasıl yeni bir yaratıcı zemin oluştururuz? Hepinizin yeteneklerinin farklı farklı olduğunu biliyorum.Birbirinize eklendiğinizde, takım olduğunuzda yeteneklerinizin yükselebileceğini, yeni ve farklı ürünleri ortaya çıkarabileceğinizi biliyorum. Bunun için ne yapmamız gerekirse yapalım.”

EĞİTİM MÜJDESİ VERDİ

Yakın bir dönemde internet üzerinden yazılım eğitimi ortamı oluşturacaklarını müjdesini vererek konuşmasına devam eden Başkan Uysal, “Bunun çalışmasını yapıyoruz. Hatta ileri düzeyi yazılım eğitimlerini deorada, dünyadan alıp sizlere sunmak istiyoruz. Bütün Türkiye'deki yazılımcılara sunmak istiyoruz” diye konuştu. Başkan Uysal, ayrıca, Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Teknopark’ında bir teknoloji merkezi kurmak için çalışmalarını devam ettiğini de sözlerine ekledi. HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: