Antalya
25.07.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Lozan Anlaşması'nın 99. yıldönümü
Lozan Anlaşması'nın 99. yıldönümü

Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş ile Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, Lozan Barış Anlaşması’nın 99’uncu yıl dönümümü yayınladıkları mesajlarla kutladılar.

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Antalya Şube Başkanı İbrahim Daş, 24 Temmuz 1923’de Lozan Barış Antlaşması'nın yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı. Daş mesajında, "Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin bu şanlı mirasına herkes sahip çıkacaktır. Unutulmamalıdır ki Lozan milli bir antlaşmadır ve Lozan şerefimizdir! Basından sansürün kaldırılmasının 113. yılında ve Basın Bayramı olarak da kutlanan bugün de; basınımızın Ali Kemalleri, ABD emperyalizmine uşaklığa hala devam etmektedir. Diğer yandan bu haklı mücadelemizden geri adım atmayan vatansever basınımız da emperyalizme ve işbirlikçi iktidara karşı onurlu mücadelesini sürdürmeye devam etmektedir. İşte bu nedenle haklı mücadelemizden geri adım atmayan; vatansever ve onurlu duruş gösteren,vVatanımızın bütünlüğü milletimizin birliği için mücadele eden değerli basınımız önünde de saygıyla eğiliyoruz. Hiç şüpheniz olmasın ki Amerika ve işbirlikçilerinin Cumhuriyet’imizi yok etme planlarını bozacak güç hepimizde vardır. Yolumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur. Tam Bağımsız bir Türkiye yaratmak kararlılığı içinde omuz omuza mücadele edenleri tüm kalbimizle kutluyoruz" dedi.

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI ONURUMUZDUR

Lozan Barış Antlaşması'nın yıldönümü nedeniyle bir mesaj da Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar yayınladı. Acar mesajında şunları söyledi: "Bağımsızlığımızın, egemenliğimizin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığının belgesi olan Lozan Antlaşması’nın 99. Yıldönümünü, Cumhuriyetimizin bütünlüğünü, ulusumuzun birliğini koruma kararlılığıyla kutluyoruz.  Ulusumuz, Atatürk’ün önderliğinde, ‘Ya İstiklâl, Ya Ölüm’ parolasıyla yürütülen Kurtuluş Savaşı’yla, yurdunu parçalamak isteyenlere en güzel yanıtı vermiş, 24 Temmuz 1923’de imzalanan, Lozan Barış Antlaşması ile emperyalizm, cepheden sonra masada da yenilgiye uğratılmıştır.  Ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütün olan Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını, ekonomik ve siyasal bağımsızlığını uluslararası düzeyde tartışmasız biçimde kabul ettiren Lozan Barış Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu belgeleri arasında yer almaktadır. Lozan Barış Antlaşması'yla, yurdun parçalanmasını ve paylaşılmasını öngören Sevr Antlaşması geçersiz kılınmıştır. Lozan, Atatürk'ün, İsmet İnönü başta olmak üzere çalışma arkadaşlarının ülkemize kazandırdıkları, ulusumuzun yaşamsal haklarına kavuştuğu, dünya barışına hizmet eden büyük bir yapıttır. Sevr ise, unutulmaması gereken, her zaman dikkatli ve uyanık olunmasını zorunlu kılan bir teslimiyet ve çöküş belgesidir."

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: