Antalya
25.07.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Demokrasinin olmazsa olmazı
Demokrasinin  olmazsa olmazı

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, 24 Temmuz Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’yle ilgili mesaj yayınladı. Mesajlarda, basının demokrasi açısından önemi vurgulandı.  

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Basın Özgürlüğü İçin Mücadele Günü’yle ilgili mesajında  “Hızla gelişen günümüz dünyasında etkinliği her geçen gün artan basın ve yayın kuruluşları, demokrasimizin ayrılmaz unsuru haline gelmişlerdir.

Bu kuruluşlarımız gerek dünyadaki gerek ülkemizdeki gelişmeleri, doğru, tarafsız ve hızlı bir şekilde kamuoyunun bilgisine sunarak, halkın haber alma ve bilgi edinme hakkını sağlamada ve toplumu aydınlatma da gibi büyük bir görev ve sorumluluğu da üstlenmişlerdir. Çok sesli, etkin, herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirebilen medyanın varlığı, demokratik ve şeffaf toplumun olmazsa olmaz koşuludur. Uzun çalışma saatlerini ve mesleğin yıpratıcı ve zorlu çalışma koşullarını önemsemeden fedakârca çalışan, vatandaşlarımızın doğru bilgi, ilkeli haber, görüntü ve gelişmeleri zamanında almalarını sağlayan çok değerli basın mensuplarını tebrik ediyorum.  Görevlerini ifa ederken vefat eden basın mensuplarına Allah'tan rahmet diliyor, tüm basın çalışanlarını en kalbi duygularımla selamlıyorum.” dedi.

MİLLETİN MÜŞTEREK SESİ

Basın ne denli özgür olursa bilginin bireylere ve topluma ulaşması kolay hale geldiğine dikkat Çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de mesajında, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Basın, Milletin müşterek sesidir’ ifadesi de basının toplumu aydınlatması açısından ne denli önemli bir görev üstlendiğinin en açık göstergesidir. Bilgiye ve habere kolay ulaşabilen toplumlarda gerçek anlamda bir demokrasiden söz etmek mümkün olabilir. . Tüm zorluklara göğüs gererek özveri ile çalışan ve görevini başarıyla sürdüren, bizleri doğru, tarafsız haberlerle buluşturan basın emekçilerimize teşekkür borçluyuz. Tüm basın emekçilerimize sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum.” ifadelerini kullandı.

KAMUOYUNU AYDINLATIYORLAR

İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru da mesajında şunları dile getirdi:” Çok sesli, etkin ve özgür bir medya ortamının varlığı demokratik kültürün ayrılmaz parçasıdır.   Basın mensuplarımızın toplumsal değerlere, hukuka ve basın meslek ilkelerine uygun şekilde halkımızın haberdar edilmesi, gerçek ve tarafsız bilgiler ile kamuoyunun aydınlatılması gibi değerli vazifeleri bulunmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle, 114. yıldönümünde bütün gazetecilerin ve basın kuruluşlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını en kalbi duygularımla kutluyor, görevlerinde kolaylık ve başarılar diliyorum” dedi. 

GAZETECİLER ÖZGÜR DEĞİL

Güçlü ve çağdaş demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından birinin özgür basın olduğuna dikkat çeken İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran ise “Gazeteciler son dönemde ülkemizde özgürce haberlerini yapamamakta ve AKP iktidarı tarafından ciddi anlamda baskılara maruz kalmaktadır. Bugün birçok gazeteci sadece görüşlerini yazdığı ve iktidarı eleştirdiği için hedef gösterilmekte ve hapis cezalarına çarptırılmaktadır. Bunlar ülkemize yakışmayan ve hak etmediğimiz görüntülerdir. AKP iktidarı ve küçük ortağı MHP, bu kanunun çıkması için büyük bir çaba gösteriyor. ‘Yalan haberle mücadele’ adı altında sadece gazeteciler değil, toplumun tüm kesimi baskı altına alınmaya çalışılıyor. Açıkçası basından sansürün kaldırılışının 114’üncü yılında hala gazetecilerin özgürlüklerini kısıtlamaya çalışmak son derece vahim ve üzücü bir durumdur. Ülke olarak toplumun her kesimi, bununla mücadele etmek olmak durumundadır” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: