Antalya
25.07.2022
A
GÜNDEM , VİDEOLU HABERLER
VİDEO- Sağlık ocağında kira krizi
VİDEO- Sağlık ocağında kira krizi

Konyaaltı ilçesinde 6 bin 500 kişiye hizmet veren Limon Aile Sağlığı Merkezi'nin (ASM) mülk sahibi ile kurumda hizmet veren doktorlar kira artış oranında anlaşamayınca süreç yargıya taşındı. Mahkemenin ASM'nin tahliyesine karar vermesinin ardından Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, kurumda görevli doktorları başka bir ASM'de görevlendirerek merkezi kapatma kararı aldı.

 

Konyaaltı ilçesinde 41 ASM vatandaşlara hizmet veriyor. Bu merkezlerden birçoğu hizmet verdikleri mülklerde kiracı konumunda bulunuyor. Liman Mahallesi'nde yer alan ve 6 yıl önce hizmet vermeye başlayan Limon Aile Sağlığı Merkezi de bunlardan biri. İki doktorun hizmet verdiği ASM'de ilk kiralandığında 1500 liraya anlaşıldı. Zamanla kira bedeli 5 bin liraya kadar çıktı.

 

Geçen aylarda mülk sahibi, kirayı artırmak istedi. Doktorlardan Alper Bağcı, kiranın artması durumunda gelen ödenekle yeni bedeli karşılayamayacaklarını belirtti. Bunun üzerine mülk sahibi mülkün tahliye edilmesi için durumu yargıya taşıdı.

 

Antalya 6'ncı Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda, ASM'nin tahliye edilmesine karar verildi. Merkezde görev yapan doktorlar kararı İl Sağlık Müdürlüğü'ne bildirdi. Bunun üzerine Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, 6 bin 500 kişinin hizmet aldığı ASM'nin bir başka merkezle birleştirilmesine ve Limon ASM'nin kapatılması kararı aldı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: