Antalya
22.07.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
SU FATURASI İSYANI
SU FATURASI İSYANI

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan Antalya’da, bu konudaki tüketici şikâyetlerinin günden güne arttığını belirtti.  Gündüz. Büyükşehir Belediyesi’nin zam değil indirim yapması gerektiğini dile getirdi.

Antalya’daki yüksek su tarifesine dikkat çeken Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, havaların sıcak olması nedeniyle su kullanımının daha da arttığını bunun da ailelerin bütçesini zora soktuğunu vurguladı. Antalya’nın su kaynakları bakımından zengin bir il olduğunu belirten Gündüz, adeta su üzerinde yüzen Antalya’da Türkiye’nin en pahalı su tarifesinin uygulanmasının abesle iştigal olduğunu söyledi.    

YATIRIM YAPILMADI

Su faturalarının elektrik faturaları ile yarıştığını dile getiren Gündüz, “Bir dönem Türkiye’nin en ucuz suyunu kullanırken şimdi en pahalı suyu içiyoruz. Dünyadaki ekonomik dengelerinin bozulmasından dolayı Türkiye’de etkilenmiştir. Ancak biz Antalya’da su kullanımın bu kadar çok etkileyeceğini sanmıyoruz. Bunda yerel yönetimlerinde sorumluğu var. Zamanında yatırımların ve Ar-Ge çalışmalarının yapılmaması,  eskiyen hatlar gibi sorunlar var. Suda yüzde 60’e varan kaçak olduğu söyleniyor. Ancak bu elektrikte olduğu gibi bir kaçak değil. Su hatlarının eskimesinden kaynaklanan israf. Yani su kaynaklarımızın yüzde 40’ı kullanabiliyoruz. Memleketimizin havası, hem çok sıcak hem de çok nemli. Bu da su tüketimini artıyor. Bunun yanında başka ülkelerden ve şehirlerden gelen misafirlerle birlikte su kullanımı tavan yapmaktadır.” diye konuştu.

SU FİYATI DÜŞÜRÜLSÜN

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanlığı olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e bir çağrıda bulunan Gündüz, “Başkanımızdan tüketiciler adına suyumuzun makul fiyatlara çekilmesini rica ediyoruz. Sayın başkanım gerçekten faturalar el yakıyor, hele dar gelirli tüketiciler ödemekte zorlanıyor.” dedi.  Murat ŞENTÜRK

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: