Antalya
Yayın Tarihi : 08.07.202201:09
Güncelleme Tarihi : 07.07.202217:10
A
GÜNDEM , EĞİTİM
AÜ Kampüsü’nde engeller kalkacak
AÜ Kampüsü’nde  engeller kalkacak

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü son sınıf öğrencilerinin görme engelli bireyler için gerçekleştirdikleri kampüs içi mekânsal betimleme projesi web uygulaması olarak erişime açıldı.

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü son sınıf öğrencileri Münir Aslan, Diyar Ekmekçi, Sümeyye Ataç, Emine Acar, Nezir Vesek, Meryem Aydemir, Merve Limoncu, Nilgün Bayramhan, Sezayi Yaşar ve Serkan Özdemir , Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında Doç. Dr. Nesrin Sönmez danışmanlığında görme engelli bireylerin kampüs içi ulaşımını kolaylaştırmak için bir mekânsal betimleme projesi hazırladı.

EMPATİ DUYGUMUZ GELİŞTİ

Özel eğitim öğrencilerinin kampüsteki belirli noktaları adım adım gezerek elde ettikleri veriler sayesinde fiziksel erişilebilirlik nitelikleri, saat yönü ve adım cinsinden tarifleri http://eob.akdeniz.edu.tr:3000 adresinde görme engelli bireylerin hizmetine sunuldu. Projeyi hazırlarken görme engellilerin yaşadıklarını  daha iyi anladıklarını belirten öğrenciler, bu konudaki farkındalıklarının arttığını ve empati duygularının geliştiğini dile getirdiler.

ZİHİN HARİTASI OLUŞTURABİLECEKLER

Projenin web uygulamasını erişime açan ve aynı zamanda kendisi de bir görme engelli birey olan Akdeniz Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi Yardımcı Teknolojiler Ofisi Hizmetleri Sorumlusu Sarper Arıkan, “Uygulama ile herhangi bir görme engelli bireyin, üniversitemiz kampüsü içerisindeki fakülteler, idari ve sosyal alanları ziyaret etmeden evvel, rota planlamaları yapabilmelerini kolaylaştırmayı hedefledik. Körcül tarif de dediğimiz mekânsal betimleme ile görme engelli bireyler üniversitemizin giriş kapılarından belirlenen noktalara erişim öncesinde kafalarında nasıl bir rota takip edebileceklerini belirleyebilecekler.” diye konuştu.  HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: