Antalya
29.06.2022
A

Evet gerçekten iddia ediyorum. Gayrimenkullerin değeri artmıyor. Aksine azalıyor…  Herkes evlerin değerinin arttığını sanıyor ve büyük bir yanılgı içindeler.

 

Gelin anlatayım, neden artmıyor.  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın verilerine göre Şubat ayında yıllık bazda konut değer artışı Türkiye genelinde %96.1 , İstanbul’da %106.3 , Ankara’da %97.1  ve İzmir’de %90,1 oldu.

 

Makine öğrenimi ve veri analizi ile hareket eden yeni nesil gayrimenkul değerleme aracı Endeksa’nın verilerine göre de Mart ayında yıllık bazda değer artışı Türkiye genelinde %127.3 , İstanbul’da  %147.1, Ankara’da %116.1 ve İzmir’de %118,6 olmuştur.

 

Peki enflasyon oranı nedir? TÜİK’e göre %60.. Ancak hissedilen ve farklı otoriteler tarafından alternatif olarak açıklanan oranlar ise çok daha farklı. En son bir çok profesör, ekonomist ve finansal analist barındıran Enflasyon Araştırma Grubu’nun yaptığı açıklamaya göre Mart ayında enflasyon oranı %142…

 

Bu ne demek geçen sene 1.000.000 TL değerindeki bir ev enflasyon oranına göre 2.420.000 TL ederinde olmalıydı.  Ancak 1.960.000 TL’de kaldı.  Yani ev fiyatları gerçek enflasyon oranı kadar artmadı. Aksine azaldı demektir bu.

 

Peki,  neden gün geçtikçe insanların ev alma potansiyeli daha da azalıyor? Çünkü artan fiyatlar değil.  Azalan bizim alım gücümüz.  Azalan Türk lirasının değeri ne yazık ki. Bu değeri kur korumalı vadeli mevduat hesapları ile düzeltemeyeceğiz.  Adı üstünde onlarla kuru koruruz sadece. TL mevduatlarını bu hesaplara yatıran vatandaşlara ödenecek faiz geliri için para bastıkça enflasyon daha da artacaktır.  Ev fiyatları da değer kaybederken, etiket fiyatları artmaya devam edecektir.

 

Her geçen gün ülkemizde, ev alabilme umudunu yitiren insan sayısı da artmaya devam edecektir.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok