Antalya
27.06.2022
A
GÜNDEM , YAŞAM
Tekke'de Abdal Musa anıldı
Tekke'de Abdal Musa anıldı

Pandemi nedeniyle verilen 2 yıllık aranın ardından 17. Uluslararası, 38. Ulusal Abdal Musa Sultanı Anma Etkinlikleri, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Elmalı Tekke Mahallesi’ndeki etkinlikler kapsamında çocuk eğlenceleri, konser ve semah gösterileri ilgiyle izlendi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin  himayesinde Elmalı Belediyesi ve Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen 17. Uluslararası, 38. Ulusal Abdal Musa Sultanı Anma Etkinlikleri’nin resmi açılışı yapıldı. Açılış törenine CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Antalya milletvekilleri, Elmalı Kaymakamı Harun Kazez, Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, CHP İl Başkanı Nuri Cengiz ile çok sayıda vatandaş katıldı.

26 YILDIR DESTEK OLUYORUM

Açılış töreninde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Erenler, evliyalar diyarı kadim ilçemiz Elmalı’da Abdal Musa dergahında sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Pandemi nedeniyle 2 yıl sizlerle buluşamadık. Dernek başkanımız 26 yıldır Abdal Musa etkinliklerine destek olduğumu bilirler. Konyaaltı Belediye Başkanlığımda cemevlerimizin de ibadethane kabul edilmesini oy birliği ile kararını almış, Konyaaltı’na Cemevi yağmış bir arkadaşınızım. Kadir Gecesi Elmalı’da iftar yemeğinde buluşmuştuk. O akşam yine bir şansızlık oldu ve ayağımda tendon yırtığı oluştu. İyileşip, buraya gelmek için çok heves ettim ve şükürler olsun bugün aranızdayım” dedi.

KÜLTÜR KOMPLEKSİ PROJESİ

Abdal Musa Sultan’ın sevgisini, hoşgörüsünü, dürüstlüğünü ilke edindiklerini ifade eden Başkan Böcek, “Onların öğretisiyle bu topraklarda huzur ve kardeşliği yaşatmaya devam edeceğiz.Adaletin hakkın ve halkın yanında olmaya devam edeceğiz.Abdal Musa dergahının ve Tekke köyünün ulusal ve uluslararası alanda daha tanınır bir hale gelmesi için her zaman yanınızda olduk, yanınızda olmaya devam edeceğiz.5 Kasım 2021 tarihinde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na Abdal Musa Kültür Kompleksi olarak kullanılmak üzere hazırladığımız, hepinizin memnun olacağı projemizle birlikte yer tahsisi talebinde bulunduk. Kısa sürede sonuç almak için konuyu yakından takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

KONSERLER SEMAH GÖSTERİLERİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi himayesinde düzenlenen 17. Uluslararası 38. Ulusal Abdal Musa Sultanı Anma Etkinlikleri kapsamında konserler, semah gösterileri, çocuk etkinlikleri düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Mobil Aşevi de etkinlikler süresince vatandaşlara yemek ikramında bulundu. HABER MERKEZİ 

 

TÜRBEYİ ZİYARET ETTİ

Abdal Musa Türbesi’ni ziyaret eden Başkan Muhittin Böcek, dua etti. Etkinlik için Tekke Mahallesi’ne akın eden vatandaşlar Başkan Böcek’e yoğun ilgi gösterdi. Böcek, etkinlikler kapsamında canlı yayınlanan Halk TV ekranlarının sevilen programı “Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar”a da konuk oldu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: