Antalya
25.06.2022
A
GÜNDEM , KÜLTÜR-SANAT
Sanat fabrikası gibi
Sanat fabrikası gibi

MURATPAŞA İlçesi'ndeki Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi (AKHEM), sanat fabrikası gibi çalışıyor. Kurs atölyelerinde sanatın her dalında üretim yapılıyor.

AKHEM binasındaki 'Deri ve Ahşap Yakma Kursu'na sanatsever genç ve yetişkinlerin ilgisi oldukça yoğun oldu. Haftanın 3 günü kurs öğretmeni Ferda Eyisaraç'ın eğitmenliğinde çalışan kursiyerler, davul derisi ile köseleyi işleyerek çanta, kemer, ayakkabı, sandalet, yelek, etek, yemeni gibi çeşitli aksesuarlar üretiyor.

YAKMA ÇİZİMLE DUVAR PANOSU

 

Kursiyerler davul derisi, kösele ve ahşap zemin üzerine de yakma tekniğini uygulayarak çeşitli desen, şekil, portre, manzara türü resimler çiziyor. Hayranlık uyandıran, birbirinden güzel, göz kamaştıran dekoratif süs eşyalarına, duvar panolarına dönüştürüyor.

ÖZEN VE SABIR GEREKTİRİYOR

Kurs öğretmeni Ferda Eyisaraç, bu dönem 70 kursiyerin deri ve ahşap işleme, yakma kurslarına katıldığını, çok hassas, özen ve sabır gerektiren bir sanat alı olduğunu, birçok kursiyerin bu işi meslek edindiğini belirtti. Kurs öğretmeni Eyisaraç, sözlerini şöyle sürdürdü;"Aksesuar yapımında deri ve kösele önce ıslatılıyor, özel yapım şimşir bir tokmakla mermerin üzerinde dövülüyor, istenilen desen oluşturuluyor. Yakma işleminde ise deri ya da ahşap üzerine seçilen desen aydınger kâğıdına çıkarılıyor, karbon kâğıdı ile de görüntü yansıtılıyor. Çizim işlemi tamamlandıktan sonra ahşap yakma makinesinin farklı uçlarıyla deri ve ahşap üzerindeki çizgiler, noktalar, gölgeler hassasiyetle yakılarak şekillendiriliyor."

BİR ÇOK DAL VAR

AKHEM Müdürü Fedai Yaman, son yıllarda sanatsal ve mesleki eğitim kurslarına genç ve yetişkinlerin ilgisinin arttığını söyledi. Yaman, meslek edindirme eğitimlerinin yanında geleneksel deri-ahşap, keçe işleme, mis sabun-jel mum, resim, minyatür, hat, kıyafet, seramik, dekoratif ev eşyaları gibi daha birçok dalda da sanat kurslarının açıldığını, atölyelerden sanat fışkırdığını belirtti. DHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: