Antalya
25.06.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Subaşı'dan yargı reformu eleştirisi
Subaşı'dan yargı reformu eleştirisi

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, TBMM’de görüşülen Hakimler ve Savcılar Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik sağlayacak 6. Yargı Paketi’ni eleştirerek, “Yargı reformu adı altında açıklanan paketlerin hiçbiri reform niteliğinde değildir” dedi.

İYİ Parti adına 6. Yargı Paketi’nin birinci bölümüne ilişkin konuşan Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, görüşülen teklifin hükümet tarafından 6. Yargı paketi olarak adlandırıldığını hatırlatarak; “Yargı Paketlerinin amacını ilk kez dönemin Adalet Bakanı Abdülhamid Gül Adalet Komisyonu üyeleri ile yaptığı toplantıda dile getirmişti. Biz de sorunun siyasi baskı ve müdahalelerle, uygulamada yaşanan aksaklıklardan kaynaklandığını söylemiştik” dedi.

 

DEMOKRASİ SÖZDE KALDI

Subaşı daha sonra 2019 yılının mayıs ayında Cumhurbaşkanı tarafından ‘Yargı Reformu Stratejisi Belgesi'ni kamuoyuna açıklamasıyla kanunlarda art arda değişiklik iradesi ortaya konulduğunu tekrar hatırlatarak, şunları söyledi:  “Belgenin sunumunda ise; hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi, yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı ve şeffaflığın geliştirilmesi, insan kaynaklarının niteliğinin ve niceliğinin artırılması, savunma hakkının etkin kullanımının sağlanması, adalete erişimin kolaylaştırılması gibi amaçlar belirlenmişti; belirlenen amaçlar doğrultusunda 63 hedef konulmuştu. 2019 yılından bugüne 5 yargı paketi geçti ve bu tekliften önce kanunlaşan reform paketleriyle hedeflenen amaç ve faaliyetlerin çoğunun gerçekleştiği ilan edildi. Edildi ama neredeyse torba teklif şeklindeki yargı paketlerinden hiçbirinde yargının temel sorunlarına ilişkin düzenlemeler ve iyileştirmeler yer almadı. Daha doğrusu Demokrasi adına verilen sözlerin hepsi sözde kaldı. İşte bunun adı reform değil bir aldatmacadır.”

NEREDE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ?

Basına ifade özgürlüğü getirdiği açıklanan birinci yargı reformu paketinden hemen sonra basın mensuplarının görevleri ve yazdıklarıyüzünden tutuklandıklarını söyleyen, aynı şekilde "Af kanunu" olarak adlandırılan ikinci yargı reformu paketi çıktıktan sonra da Meclise getirilen çoklu baro düzenlemesinde ise baro başkanları görüşlerini dahi ifade edemediklerini dile getiren Hasan Subaşı, konuşmasına şöyle devam etti:

HA

 

TARAFSIZ YARGI DARBE ALDI

Reform paketlerindeki söylemler ve ardından gelen eylemler farklılık taşıdığını dile getiren Antalya Milletvekili Hasan Subaşı,“Söylemlerin artık samimiyetten uzak olduğu kanaati yerleşmiştir. ‘Yargı reformu’ adı altında açıklanan paketlerin hiçbiri reform niteliğinde değildir. Oysa reform olması için mevcut Anayasa'da ve yasalarda güvence altındaki haklardan ileriye ulaşılması gerekirdi. Geçen üç yıllık süreçte yargıda, hukukta, adalet ve özgürlüklerde gerilediğimiz, giderek otoriter bir rejime evirildiğimiz artık tüm dünyanın malumudur. Maalesef, yargıya güven, hiç olmadığı kadar erozyona uğramıştır. Baskılara direnen, hukuk ve adaletin hâlâ yılmaz savunucusu hâkim ve savcılarımız vardır ama azınlıkta kaldıkları bilinen gerçektir, bir kısmı da artık mesleği bırakma aşamasındadır. Yasa teklifinde yer alan hâkim ve savcı yardımcılığı müessesesini getirme fikrine itirazımız yoktur ama itirazımız baskı kuran siyasi erkedir, taraflı Cumhurbaşkanı hükûmet sistemiyle tüm tarafsız ve bağımsız kurumların tahrip edilmesinedir” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: