Antalya
25.06.2022
A
GÜNDEM , YAŞAM
Altun'un hak arama mücadelesi başladı
Altun'un hak arama mücadelesi başladı

Yaklaşık iyi ay önce Antalya’da iddiaya göre işverenin azmettirmesi sonucu darp edilen ve bir gözünü kaybeden Altun Erdoğan’ın davasının ilk duruşması görüldü.

 Davada bir sanık bayıldı Serik ilçesinde geçimini tarım işçiliği ile sağlayan 60 yaşındaki Altun Erdoğan iddiaya göre 2 yıl önce yanında çalıştığı çavuş S.A. ve S.A’nın eşi tarafından pandemi koşullarına uyulmadığı, işçileri taşıyan araca kapasitesinin çok üstünde insan bindirildiğini söylediği için darp edildi. Bu darp sonucu Erdoğan bir gözünü kaybetti.  

EN BÜYÜK ŞAHİDİM GÖZÜM

Ekim 2020’de yaşanan olayın ardından önceki gün ilk duruşma 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.  Duruşmaya Antalya Kadın Platformu ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Birçok tanığın dinlendiği duruşmada karşı tarafın tanıklar üzerinde çok baskı kurması üzerine bir tanık ifade verirken bayıldı. Dava açılmadan önceki süreçte Altun Erdoğan bir basın açıklamasında “Benim şahitlerimi tehdit ettiler, benim en büyük şahidim gözüm. Doğru adalet istiyorum. Adalet sarayından sevinçle çıkmak istiyorum” diye konuşmuştu. Davanın ikinci duruşması 22 Kasım’da görülecek.

SÜRECİN TAKİPÇİYİZ

İlk duruşmanın ardından açıklama yapan Altun Erdoğan'ın avukatı Aydan Kızılkaya, "20 aydır süren hukuk mücadelemizin bugün ilk duruşmasına girdik. 4 saat süren duruşmamızda çeşitli sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, kadın dernekleri ve Antalya Barosu Kadın Hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği kurulu da bizlere destek verdi. Duruşmada sanık H.A'nın yanı sıra dosyada tanık olarak bulunan kişilerin bir kısmı mahkeme heyetince dinlendi. Tab iki tanık beyanları beklediğimiz gibi yanlıydı. Sanık H.A ve eşi S.A ’nın tehdit ve baskısı altında çelişkili ifadeler verdiler. Hatta öyle bir baskı ki tanıklardan biri stres nedeni ile baygınlık geçirdi. Elbette gerçekler ortaya çıkacak ve biz gerçeği ortaya çıkarmak, adaleti sağlamak için hukuk mücadelemize devam edeceğiz. Bir sonraki duruşmamız 22 Kasım gününe verildi. Kalan tanıklarımız da dinlenecek. Sürecin takipçisiyiz" dedi.  Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: