Antalya
24.06.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Genç mühendislere beyaz baret
Genç mühendislere beyaz baret

MMO Antalya Şubesi, Akdeniz Üniversitesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nden mezun olan makine mühendislerine beyaz baret dağıttı.

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Antalya Şubesi, mezun olan makine mühendisliği bölümü öğrencileri için geleneksel olarak gerçekleştirdiği baret dağıtma törenini, iki yıllık pandemi arasının ardından tekrar gerçekleştirdi. Akdeniz Üniversitesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde farklı günlerde gerçekleştirilen mezuniyet törenleri öncesinde öğrencilerle bir araya gelinirken, öğrenciler baret dağıtma törenine yoğun ilgi gösterdi.

Yaklaşık 250 baretin dağıtıldığı törenlere, MMO Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Özen, Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Afşin Güngör, Isparta SDÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gültekin Özdemir, Makina Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Reşit Usal, bölüm öğretim üyeleri, MMO Antalya Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, Temsilcilik Yönetim Kurulu Üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

MESLEĞE ADIM ATTILAR

MMO Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, baretli mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada mezun öğrencilere seslenerek, 4 yıllık eğitim süreçlerinin önemli bir bölümünün sıra dışı bir pandemi ortamına rastladığının altını çizerek, “Bu beklenmeyen şartlara rağmen görevlerinizi eksiksiz yerine getirerek mezun olmayı başardınız. 4 yıllık öğrenim hayatınız boyunca analitik düşünme yeteneğinizi geliştirdiniz. Olayların veya problemlerin çözümüne çok boyutlu düşünce ile yaklaşım kabiliyeti kazandınız. Temel olarak artık teknik bir problemin çözümüne nasıl yaklaşmanız gerektiğini veya hangi aşamaları uygulamanız gerektiğini öğrenerek mühendislik yaşamınıza adım atıyorsunuz. Tüm bu kazanımlarınızı meslek hayatınızda başarılı bir şekilde uygulayacağınıza gönülden inanıyorum” dedi.

 

ODAYA ÜYE OLUN ÇAĞRISI

Başkan Atmaca, mesleğe adım atacak mezunlara Oda’ya üye olmaları yönünde telkinde bulunarak, “Meslek hayatını boyunca size destek olacak yeni bir okulunuz daha var, o da Makine Mühendisleri Odası. Çalıştığınız bölgedeki Şube veya Temsilciliklerimize giderek üye kaydınızı yaptırabilir, böylece mesleki alandaki sürekli gelişen ve değişen yeniliklere daha hızlı uyum sağlayabilir, mesleki ve sosyal birlikteliklerinizi Oda faaliyetleri ile kolaylıkla temin edebilirsiniz” diye konuştu.

 

 

BAZI SORUMULUKLARINIZ VAR

Törende dağıtılan beyaz baretlerin anlamıyla ilgili de konuşan Başkan Atmaca, “Bugün bu törende sizlere Antalya Şubemizin birer beyaz baret hediyesi olacak. Beyaz bareti şantiyelerde, işletmelerde, fabrikalarda mühendisler kullanır. Baret, iş güvenliği açısından koruyucu bir donanımdır. Ancak aynı zamanda beyaz baret, siz mühendislere bazı sorumlulukları da yükler. Beyaz baret takıyorsanız, sizlerle beraber çalışan emekçilere, ekip arkadaşlarınıza adaletli davranmalı, etik ilkeleri her zaman ön planda tutmalı, liyakati gözetmelisiniz. Beyaz baret takıyorsanız, artık yapacağınız her türlü faaliyet, teknik ve bilimsel gerçeklerin ışığında olmalıdır. Kısaca beyaz baret sizi sadece korumayacak, bahsettiğimiz bu sorumluluklarınızı da sürekli size hatırlatacaktır. Ben bugün mesleğe atılarak beyaz bareti takan genç meslektaşlarımı, bu sorumluluklarını meslek hayatları boyunca başarıyla yerine getirecekleri inancıyla tekrar kutluyor, başarılar diliyorum. Ayrıca düzenlenen bu mezuniyet organizasyonlarına Odamızın da dahiline imkan tanıyan Akdeniz Üniversitesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlık ve Bölüm Başkanlıklarına da teşekkür ediyorum. ” ifadelerini kullandı.     HABER MERKEZİ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: