Antalya
23.06.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Antalya Lisesi hakkında bir önerge daha
Antalya Lisesi hakkında bir önerge daha

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Antalya Lisesi’nin tarihi binasının Olgunlaşma Enstitüsüne tahsis edileceği yönündeki iddiaları,  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle TBMM’ye taşıdı.

Antalya Lisesi’nin 133 yılık tarihi binasının Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis etme girişimlerine tepkiler sürüyor. İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı ve CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı’dan sonra CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek’te konuyu bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

KAMUOYU MERAK EDİLİYOR

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Zeybek, “Antalya Lisesi, 1898 yılında Antalya İdadisi olarak eğitim ve öğretime başlamış, kentin tarihi ve kültürel bir mirasıdır. Antalya Lisesi’nin tarihi binalarının 2019 yılında Dışişleri Bakanlığı’na tahsis edileceği gündeme gelmiş, kamuoyu baskısı ile bu karardan vazgeçilmiştir. Bugün ise Antalya Lisesi’nin tarihi binalarından birinin Olgunlaşma Enstitüsüne devredileceği gündeme gelmiştir. 2022-2023 döneminde 125’inci yılına girecek tarihi ve başarılı bir okulun binalarının başka kurumlara ısrarla tahsis edilmek istenmesi kamuoyu tarafından merak edilmektedir.” dedi

BU BİNA ANTALYA’NINDIR

Antalya Lisesi’nin tarihi binaları Antalya Lisesine, öğrencilerine ve Antalya tarihine ait olduğunu  dile getiren Zeybek açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Antalya Lisesi’nin tarihi binaları üzerinde bitmek bilmeyen, iki yılda bir gündeme gelen yeni bir heves var. 2019’da Dışişleri Bakanlığı’nın konukevi olarak istediği tarihi binalar, bugün ise Olgunlaşma Enstitüsü tarafından talep ediliyor. Antalya’da sayısız tarihi bina var, restore edilerek bunlar gerekli kurumlara tahsis edilebilir, ısrarla eğitim ve öğretimin devam ettiği tarihi Antalya Lisesi binaları üzerindeki bu istek art niyetli bir yaklaşımdır. Tarihi binaların Olgunlaşma Enstitüsüne olası devri sonrası başka bir kuruma devredilmeyeceğinin garantisi yoktur, AKP iktidarının rant politikalarını biliyoruz ve bu yüzden güvenmiyoruz.” dedi.

ÖNERGEDEKİ SORULAR

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek’te konuyu bir soru önergesi nde şu sorular yer aldı: Antalya Lisesinin tarihi binalarından birinin Olgunlaşma Enstitüsüne devredileceği iddiası doğru mudur?  Antalya Lisesi’nin tarihi binalarından birinin Olgunlaşma Enstitüsüne devredilmesi kararı kim ya da hangi kurumlar tarafından alınmıştır? Antalya Lisesinin tarihi binalarından birinin başka bir kuruma devredilmesi için lise yönetimi, öğretmenler, veliler, mezun dernekleri, sendika ve diğer STK’lardan görüş alınmış mıdır? Antalya Lisesi’nin tarihi binalarının daha önce Dışişleri Bakanlığı için lojman, misafirhane olarak talep edilmesi, şimdi ise Olgunlaşma Enstitüsüne verilmek istenmesi ve olası devirden sonra ise yine başka bir kuruma tahsis edileceği iddiaları doğru mudur?  Antalya’da Olgunlaşma Enstitüsü için bakanlığınızın başka bir bina tercihine yönelik çalışması var mıdır? HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: