Antalya
23.06.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Antalya itfaiyesi imdada koştu
Antalya itfaiyesi imdada koştu

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Marmaris'te çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarında aktif görev alıyor. Antalya’dan iki arazöz ve iki itfaiye aracı, bir tır, bir dozer, bir personel taşıyıcı araç ve 17 personel söndürme çalışmalarına destek veriyor.

 

Marmaris'in Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisi Amazon Koyu'nda çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları sürerken, Antalya Büyükşehir Belediyesi, yangını haber alır almaz bölgeye destek ekibi göndermek için harekete geçti. Yangını haber alır almaz iki arazöz ve iki itfaiye aracı, bir tır, bir dozer, bir personel taşıyıcı araç ve 17 personel ile hızla bölgeye giden Büyükşehir Belediyesi ekipleri yangının söndürülmesinde önemli bir görev alıyor.

 

AKTİF GÖREV ALIYOR

Rüzgârın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangında, Marmaris Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisindeki çalışmalara katılan Antalya Büyükşehir Belediyesi ekipleri söndürme ve soğutma çalışmalarında görev alıyor.  Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazözler de Dalaman havaalanında helikopterlere su takviyesi yapıyor. Büyükşehir Belediyesi dozeri ise yangın bölgesinde şerit açma çalışması yapıyor.

 

ÇOK ÜZGÜNÜZ

Marmaris’te meydana gelen orman yangını için çok üzgün olduğunu ifade eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Yangının bir an önce kontrol altına alınması için AFAD’ın talebi üzerine itfaiye ekiplerimiz, dozerimiz ve arazözümüz Marmaris’e gönderdik. İnşallah kısa zamanda yangın kontrol altına alınır” dedi.

 

BİZ DE YAŞAMIŞTIK

İtfaiye Daire Başkanlığı Eğitim ve Önlem Şube Müdürü Levent Okutan ise  “Geçen sene Manavgat bölgesinde çok büyük bir yangın yaşadık bu felakette bütün Türkiye’deki 2 arazözümüz Dalaman havaalanında helikopterlere su takviye yapacak. İki itfaiye aracımız ve dozerimiz bizzat orman afet alanında yangına müdahale edecek” dedi. HABER MERKEZİ

 

YANGIN BÜYÜYOR

Marmaris'te önceki akşam başlayan ve 200 hektarı aşkın alanda etkili olduğu belirtilen orman yangınıyla ilgili Antalya Kuş Gözlem Topluluğu'ndan Gökçe Coşkun, Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) veri tabanından aldığı canlı uydu görüntüleri ile yağmur radarı, rüzgâr ve sıcaklık haritalarını yayımlayan 'Zoom Earth' uygulamasının görüntülerini paylaştı. Herkes tarafından internet üzerinden izlenebilecek görüntülerde, yangının şiddetinin arttığının görüldüğünü belirten Gökçe Coşkun, “NASA'nın ısı haritası veya sıcaklık haritası da diyebiliriz. Buradan yangın alanları anlık takip edilebiliyor. Rüzgârı da gösteriyor ve böylece yangının hangi tarafa ilerleyebileceğine ilişkin bilgi sahibi olunması, yangının ilerleyiş yönü tahmin edilmesi açısından önemli olabilir. Bu açıdan yangına müdahale konusunda ve yerleşim yerlerinin boşaltılmasıyla ilgili önlemlerin alınmasını da kolaylaştırabilir" dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: