Antalya
21.06.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
ANTALYA LİSESİ HEPİMİZİN
ANTALYA LİSESİ HEPİMİZİN

Antalya Lisesi’nin 133 yıllık binasının, Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis edilme girişimine karşı çıkan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, önce Antalya Lisesi önünde yapılan eyleme katıldı ardından TBMM’de soru önergesi verdi.  Arı, “Bu bina Antalya’nın bir eğitim ve kültür abidesidir, eğitimden koparılamaz.” dedi

 

Konumu ve tarihi özellikleriyle Antalya’nın simgesi haline gelen Antalya Lisesi’nin tarihi binalarından birisinin Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile yapılmış bir protokol çerçevesinde Olgunlaşma Enstitüsüne tahsis edilme girişimine karşı tepkiler sürüyor. Geçtiğimiz hafta sonu Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı’nın bina önünde düzenlediği protesto eylemine katılan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Her şehrin bir tarihi vardır. Her şeyin köklü kurumları vardı. Yaşanmışlıkları vardır. O kente kimlik katan değerleri vardır. İşte Antalya Lisesi deyince de 133 yıldır eğitim veren bu kurum Antalya'nın en önemli simgesidir” diyerek tahsise karşı çıktı

100 BİN MEZUN VERDİ

Antalya Lisesi’nin 133 yıllık tarihinde 100 bine yakın mezun verdiğine dikkat çeken Arı, “Tarihi değeri kadar manevi değeri de yüksek olan söz konusu binaların, mezunları ve Antalyalılar için önemi çok büyüktür. Antalya Lisesi, tescilli tarihi binaları ve konumundan dolayı geçmişte pek çok resmi kurum tarafından makam odası, yeni hizmet binası, misafirhane, kent müzesi ve hatta Dışişleri Bakanlığı tarafından Antalya Temsilciliği olarak kullanılmak istendi. Bu kez de Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nün binayı “Sanat Merkezi” yapmak üzere talepte bulunduğunu öğrendik. Antalya Lisesi mezunları ve Antalya’ya gönül vermiş olanlar ve halihazırda mevcut öğrenci velileri ve öğrencileri olarak başta Sayın valimize, il milli eğitim müdürümüze sesleniyorum. Lütfen bu olaya el koyun. Çünkü Antalya'nın değerlerini korumak başta sizin göreviniz. Biz buna müsaade etmek istemiyoruz, etmeyeceğiz. Antalya'nın tüm değerlerin de bugüne kadar sahip çıkmaya çalıştık bundan sonra da sahip çıkmaya devam edeceğiz.” dedi.

ALTINDA BAŞKA ŞEYLER VAR

Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nün, Kaleiçi’nde eski Atatürk Ortaokulu binasında eğitime devam ettiğini hatırlatan Cavit Arı,  “Antalya'nın zaten en güzel binasında şu an faaliyetteler, orayı kullanmaya devam etsinler. Yani oradan burayı sergi salonu gibi bir amaçla kullanmaya çalışılmasının altında başka şeyler olduğunu olacağını biz fark ediyoruz. O nedenle buna da müsaade etmek istemiyoruz. Bütün Antalya’yı Antalya Lisesi'ne sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu mücadele Antalya Lisesi'nin mücadelesidir. Bu mücadele de bütün Antalya'nın mücadelesi olacaktır.” dedi.

SORU ÖNERGESİ VERDİ

Antalya Lisesi’nin binasının elinden alınmasına eylemlere katılan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, bu konuda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi de verdi. Arı önergede şu soruları sordu: Antalya Lisesine ait diğer binaların da yer aldığı aynı alan içinde bulunmasıyla okulun ayrılmaz birer parçası olan ve birlikte anılan söz konusu tarihi binalardan 2019 yılından Antalya Valiliği tarafından restore edilmiş olan binanın “Sanat Merkezi”olarak kullanılmak üzere Antalya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından talep edildiği ve bu talebe istinaden deBakanlığınız aracılığı ile yapılmış bir protokol çerçevesindetahsisi ve devrinin yapılacağı bilgisi doğru mudur? Antalya Olgunlaşma Enstitüsünün Kaleiçi’nde çok özel bir binası olduğu halde bu girişimin amacı nedir? Öğrencileri, personeli, öğretmenleri ve mezunları tarafında aktif olarak kullanılan binada resim, müzik atölyesi, öğretmenler odası, resim sergi salonu ve okul müzesi ve diğer eğitimle ilgili odalar bulunmakta olup söz konusu tahsis ve devrinbinanın asıl kullanım amacı olan eğitim ve öğretimde neden olacağı aksaklık ve olumsuzluklar ortada iken tarihi ile Antalya’ya mal olmuş bir binanınbir başka kuruma devrine yönelik yapılmış bir protokol Eğitime ve Antalya halkına haksızlık ve saygısızlık olmayacak mıdır?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: