Antalya
22.06.2022
A
GÜNDEM , YAŞAM
Kumsal bitti sıra deniz üstüne geldi- İSKELEDE DİSKO
Kumsal bitti sıra deniz üstüne geldi- İSKELEDE DİSKO

Yaz sezonunu başlamasıyla hareketlenen Antalya sahillerindeki işgaller sınır tanımıyor. Lara’da bir işletme, rekreatif (yapı izinsiz) olarak kurulan iskeleyi bir gece kulübüne çevirdi. Halka açık kalması gereken iskelede her gece disko ve bar kuruluyor

Haber: Engin KORKMAZ

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bağlı Milli Emlak Daire Başkanlığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan protokolle Lara sahilinin büyük bir bölümünün işletmesi Milli Emlak'a geçti. Milli Emlak ise buradaki işletmeleri ihaleyle özel şirketlere devretti.  Ne Milli Emlak’ın ne de diğer yetkili kurum ve kuruluşların yeterli denetim yapmadığı iddia edilen Lara’daki işletmeler, kurallara aldırmadan alanlarını büyütüyor.  Bu işgaller nedeniyle Lara’da halkın ücretsiz olarak denize girebileceği kumsal miktarı günden güne azalıyor.

İSKELEYİ DİSKOYA ÇEVİRDİLER

 Güzeloba Mahallesi Lara Caddesi’nde bulunan Pause Clup isimli işletme ise işgale adeta bir yeni boyut getirdi. İşletme,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan Rekreatif Amaçlı İskele Genelgesi ile denize iskele yaptı. Üstüne herhangi bir yapı kurulması yasak olan ve her zaman halka açık kalması gereken bu iskele, bir gece kulübüne çevrildi. Gündüzleri loca olan geceleri diskoya dönüştürülen iskelede yüksek sesli müzik yayınının yanı sıra köpük partisi ve benzeri aktiviteler gerçekleştiriliyor.

SOSYAL MEDYADA REKLAMI VAR 

“Pause Clup Bar” isimli sosyal medya hesaplarında Antalya’nın en iyi açık hava diskosu olarak tanıtılan işletme,  “ Ünü ülke sınırlarının dışına kadar taşan Antalya gece kulüpleri arasında özel bir yeri olan Pause Club Antalya, dans etmek ve inanılmaz saatler geçirmek için en ideal gece kulübüdür. " şeklinde reklam yapmayı da ihmal etmiyor. Bu paylaşımla, yapı izni olmayan iskelenin bir eğlence mekânına dönüştürüldüğü de itiraf edilmiş oluyor. 

KUTU REKREATİF AMAÇLI İSKELE GENELGESİ

Rekreatif amaçlı iskeleler, kıyının kayalık karakter gösterdiği ya da kıyının kumluk veya çakıllık olmasına rağmen niteliği gereği su alanından rekreatif amaçla başka türlü yararlanmanın mümkün olmadığı (deniz tabanının kayalık, balçık vb. olması ve denize girilememesi gibi zorunluluk halleri) alanlarda yapılabilir.

-Takılıp sökülebilir/dolgu niteliğinde olmayan malzemeden yapılabilir.

-Yalnızca denize girme, güneşlenme ve amatör su sporları gibi faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla kullanılabilir, hiçbir suretle deniz taşıtı yanaştırılamaz, bağlanamaz.

-Kapalı alan oluşturulamaz, kıyının kamuya açık kullanımı engellenemez ve ticari faaliyet amacıyla kullanılamaz.

-Genişliği üç metreyi, kıyı çizgisinden itibaren toplam alanı 100 metre kareyi aşamaz.

-Kıyının kayalık karakter gösterdiği ya da suyun tedrici değil de ani derinleştiği durumlarda; iskelenin genişliği kıyı çizgisine dik olarak da yapılabilir.

-Rekreatif amaçlı iskele teklif başvurusu Genelgede belirtilen bilgi ve belgelerle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yapılır, yer seçimi ve diğer hususlar İl'de kurulan komisyon marifetiyle değerlendirilir.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: