Antalya
Yayın Tarihi : 21.06.202202:20
Güncelleme Tarihi : 20.06.202220:23
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Antalya Lisesi TBMM gündeminde
Antalya Lisesi TBMM gündeminde

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, kentin tarihi simgesi, kent belleği 133 yıllık Antalya Lisesi’nin, Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis edilmesi girişimini TBMM gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına konu ile ilgili bir soru önergesi veren Hasan Subaşı, 133 yıl önce eğitim vermeye başlayan Antalya Lisesi’nin tescilli tarihi ve binalarıyla birlikte kentimizin incisi konumunda olduğunu vurguladı.

TEPKİ GÖSTERMEKTE HAKLILAR

Subaşı önergesinde Antalya Lisesi’nin kent açısından önemine dikkat çekerek “İdadi ve Sultani olarak bu köklü kurum, tarihi değeri kadar yetiştirdiği kişileri ve konumu itibariyle da herkesin belleğinde bir tarif noktasıdır. Bu değerleri barındıran binalar aynı zamanda kentlerin belleğini ve cazibesini oluşturur. Antalya Lisesi’nin bu tarihi binası ve ekleri, geçmişte pek çok resmi kurum tarafından makam odası, hizmet binası, misafirhane, Kent Müzesi ve hatta Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilciliği gibi çeşitli şekillerde kullanılmak üzere talep edilmişti. Bu talepler, okulun tarihi yapısı ve değerlerine uymayacağı ve mezunların oluşturduğu STK'ların haklı tepkileri nedeniyle geri çevrilmişti.” dedi

 

BU KAÇINCI DENEME

Lise binasının bugünlerde yine Antalya Lisesi öğrencisi ve öğretmenlerinin kullanımının dışında tutulacak bir yapıya sokulmaya çalışıldığını dile getiren Hasan Subaşı açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Antalya Valiliği tarafından 2019 yılında restore edilen tarihi bina, Olgunlaşma Enstitüsünün talebi ile Sanat Merkezi yapılmak üzere talep edilmektedir. Bakanlığınızca imzalanan protokol çerçevesinde Antalya Lisesi’nin tarihi binalarından birisinin Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis edileceği, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğünden bu taleple ilgili görüş beklendiği haberleri basında yer almıştır. Türkiye’nin örnek okullarından biri olan Antalya Lisesi’nin aktif olarak kullanmakta olduğu binanın Olgunlaşma Enstitüsü’ne tahsis edilmesi, mevcut eğitim-öğretimi aksatacak, öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimlerini olumsuz etkileyecektir”

ÖNERGEDEKİ SORULAR

Antalya Lisesi konusunda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından cevaplandırılması talebiyle bir önerge veren İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Bakanlığın ve karar vericinin Antalya kamuoyunun bu konudaki kararına saygılı olması gerektiğini de vurgulayarak, bakana şu soruları yöneltti: Antalya Lisesi’nin tarihi binalarının başkaca kurumlara tahsisi ve devri konusunda Bakanlığınız nezdinde yapılmış protokol veya anlaşma var mıdır? Varsa hangi gerekçelerle bu protokol imzalanmıştır. Tarihi Antalya Lisesi Binasının başkaca kurumlara tahsisi ve devri konusunda, Lisenin paydaşlarıyla, şehrin sivil toplum örgütleriyle ve yerel yönetimiyle bilgi paylaşımı yapılmış mıdır? Görüşleri alınmış mıdır?”

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: