Antalya
20.06.2022
A
GÜNDEM , YAŞAM
Bir tarihi bina daha tehlikede
Bir tarihi bina daha tehlikede

Orman Bölge Müdürlüğü içindeki 64 yılık Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü binası yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Korumaya alınması talebi reddedilen binanın çevresindeki mantar meşesi ağaçları söküldü. Tarihi yapının yıkılarak yerine çok katlı bina yapılması planlanıyor.

Orman Bölge Müdürlüğü içindeki 64 yılık Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü binası yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Korumaya alınması talebi reddedilen binanın çevresindeki mantar meşesi ağaçları söküldü. Tarihi yapının yıkılarak yerine çok katlı bina yapılması planlanıyor.  

Muratpaşa Sedir Mahallesi'ndeki Orman Bölge Müdürlüğü içinde garip işler oluyor. Nisan ayında müdürlük içindeki çok değerli mantar meşesi ağaçları sökülmüş, tepkiler üzerine başka bir yere taşındığı söylenmişti. İlerleyen süreçte ise Orman Bölge Müdürlüğü'nün Çallı tarafındaki giriş kısmına cami inşa edilmişti. Son olarak Bölge Müdürlüğü içinde bulunan 64 yılık Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü binası hakkında yıkım kararı gündeme geldi.  Ormancılık üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan İnşaat Mühendisi Galip Büyükyıldırım, Araştırma binasının yıkımı hakkında ciddi duyumlar aldıklarını söyledi.

KENT BELLEĞİ İÇİN ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Araştırma binasının kent belleğine ışık tutan bir yapı olduğunu söyleyen Büyükyıldırım, "Bu bina Orman Bölge Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde, Antalyalıların göz aşinalığı bulunan, 1958 yılı yapımı Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü binasıdır. Tam karşısında o semte adını veren Beyaz Bina yer alır. Kuzeyden Antalya kent merkezine girişte Çallı kavşağı geçildikten sonra yol sapan gibi ikiye ayrılır. Sağdaki yol Güllük Caddesi ve Memurevleri, tramvayın gittiği soldaki yol ise eski Şarampol Caddesi’ne doğru uzanır. Yolun ikiye ayrıldığı bu noktaya Beyaz Bina Kavşağı, tepesi bu nokta olmak anılan iki cadde arasındaki bölgeye de Üçgen denilir. Söz konusu Araştırma Binası’nın hemen kuzeyindeki eski orman telsiz binası yakın bir zamanda yıkılıp, yerine tramvay yolundan gelip geçenlerce de rahatlıkla görülebilen taş duvarlı bir cami yapılmıştır. Araştırma Binası’nın da yıkılma hazırlıkları da uzun zamandır duyulmakta olup bu amaçla bina yakınındaki çok değerli mantar meşesi ağaçları da 29 Nisan'da sökülüp başka yerlere taşınmışlardır" dedi.

CUMHURİYET TARİHİNE IŞIK TUTUYOR

Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü binasının hem Antalya hem de ormancılık topluluğu için değerli olduğunu söyleyen Büyükyıldırım, " Antalya’nın ilk mimarı olarak bilinen Tarık Akıltopu’nun kent içerisinde bugün yaşayan son birkaç yapıtından biridir. Antalya kenti girişinde, karşısındaki Beyaz Bina ile birlikte 64 yıldır bu yörede ayakta kalmış, kentin belleğinde yer etmiş birkaç binadan, en çok bilinen noktalardan biridir. Ormancılık Araştırma Enstitüsü 60 yılı aşkın bir süredir bilimsel, çağdaş araştırmacılık alanında büyük işler başarmış, bir okul gibi pek çok değerli araştırmacı orman mühendisleri, bilim adamları yetiştirmiş, ülke ve dünya bilim alanında katkılarda bulunulmuş, pek çok yayınlar, sempozyumlar yapılmıştır. Bu kurumun daha da geliştirilerek ve özgün, geleneksel yapısı ve binası içerinde çalışmalarının sürdürmesi hem ülke, hem ormancılık hem de Antalya kenti açısından bir gerekliliktir. Antalya kentine ve Türkiye ormancılığına pek çok hizmetlerde bulunan ve 17 yıl burada müdür olarak görev yapan babamız Lütfi Büyükyıldırım’ın anıları dolayısıyla bu bina ailemiz için de özel önem taşımaktadır. 1958 yılında Ormancılık Araştırma İstasyonu kurucu müdürü olarak atanan Lütfi Büyükyıldırım öncelikle bu binanın yapımı için çaba göstermiş, projesinin de yakın arkadaşı mimar Tarık Akıltopu tarafından yapılmasını sağlamıştır" şeklinde konuştu.

KORUMA KURULU KORUMAYA DEĞER BULMADI!

Binanın koruma altına alınması için çok sayıda orman mühendisinin imzası ile Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvuru yaptıklarını belirten Galip Büyükyıldırım, "13 Haziran’da kararını açıklayan Kurul, ne yazık ki Kurul bu binayı korunmaya değer bulmadı. Aynı kurul, yazılı başvurularımıza karşın yıllar önce İnönü İlkokulu, İsmet İnönü Kız Meslek Lisesi ve Doğumevi binalarını da korumaya değer bulmamıştı! Bu anlayışla Antalya’da son 20-30 yılda yukarıdaki gibi Erken Cumhuriyet dönemi binaların yanı sıra Özel İdare Binası, Hükümet Konağı (2 kez), Vatan Kahvesi, Yenikapı Karakolu  gibi kent kimliği ve belleği açısından değer taşıyan pek çok kamu binası yine kamu kurumları eliyle yıkılıp yok edildi" dedi.

ANTALYALILAR YIKIMI ENGELLEYEBİLİR

Kurulun aldığı karar ile binanın yıkılmasının önünün açıldığını belirten İnşaat mühendisi Galip Büyükyıldırım, "Kurulun bu kararıyla Ormancılık Araştırma Binası’nın yıkılmasının yolu açılmış olmaktadır. Ancak yine de Antalyalılar, kentin kimliğine, tarihine duyarlı kişiler, kurumlar, dernekler olarak bu binanın yok edilmemesi için yapılabilecek şeyler olduğunu, son çabaların yıkımı önleyebileceğini düşünüyorum. Son olarak da Orman Bölge Müdürlüğü ve Genel Müdürlük yetkililerini kendi meslektaşlarının ve Antalya halkının düşüncelerini de dikkate alarak konu üzerinde yeniden düşünmeye, kentin ve mesleğin tarihi, anısal değerlerini korumaya bu binayı yıkmaktan vazgeçmeye ve bu konuda gereğini yapmaya çağırıyorum" diyerek sözlerini tamamladı. 

UYARILARA  KULAK ASMADI

 Çok sayıda orman, inşaat mühendisi ile profesörün imzalayarak Koruma Kurulu'na verilen yazıda, araştırma binasının neden yıkılmaması gerektiği anlatıldı. Kurul buna rağmen binayı koruma altına almadı. 

Engin KORKMAZ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: