Antalya
14.06.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
BALBEY YENİLENİYOR
BALBEY YENİLENİYOR

Metruk binalarındaki yangınlar ve uyuşturucu vakaları ile gündeme gelen Balbey Mahallesi’nde nihayet yenileme projesi hayata geçiriliyor. Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda, Balbey Mahallesi Kentsel Yenileme Alanı 1'inci Etap Projesi oy çokluğuyla kabul edildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı toplantısı, Başkanvekili Metin Altunbaş yönetiminde yapıldı. CHP, AK Parti, MHP, İYİ Parti ve SP grup sözcülerinin gündem dışı konuşmalarının ardından meclis gündeminde yer alan maddelerin oylamasına geçildi. Mecliste 175 gündem maddesi oylamaya sunuldu. Muratpaşa ilçesi Balbey Mahallesi'nde yapılması planlanan 'Balbey Mahallesi Kentsel Yenileme Alanı 1'nci Etap Projesi'yle ilgili gündem maddesinde konuşan Kent Estetiği Daire Başkanı Barış Soykam, projenin detaylarını anlattı.

BALBEY PROJESİ 3 ETAPTAN OLUŞUYOR

2015 yılında Kentsel Yenileme Alanı ilan edilmiş alan olduğunu hatırlatan Soykam, yetkinin Turizm Bakanlığı'nda olduğunu ve 2019 öncesinde birtakım işlemlerine başlandığını söyledi. Barış Soykam, “3 etaptan oluşan alanımız var. Geçmişte dönemde Turizm Bakanlığı'ndan imar planlarının birinci etap olarak yapılmış olduğu alana ilişkin uzlaşı süreci başlatılmış fakat bu süreçte birtakım hukuki süreçler yaşanmış. ANTEPE firmamıza devredilmiş bu alan üzerinde bir çalışma yapılmış. 5 bin 366 sayılı Kentsel Yenileme Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nin 17'nci maddesinde 'Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış ve Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onay görmüş olan alan projeleri usulen belediye meclis gündemine alınmak zorundadır' der. Balbey 1'inci etaba ilişkin olarak o alan Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış aynı zamanda Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından da uygun bulunmuş alana ilişkindir. Daha önce 1/1000 ölçekli uygulama imar planları Turizm Bakanlığı'nca onaylanmıştı ama 2001 yılında bizim üzerinde yapmış olduğumuz birtakım gereksinimlerden dolayı da bakanlıktan bunları tekrar onaylattık. 9 adet tescilli ve aynı zamanda geleneksel mimari olarak adlandırılan ve uzlaşı sürecinin dışında korunması gereken yapımız var. Bununla birlikte 20 adet parsel 209 hak sahibimiz var. Bu hak sahipleriyle birlikte uzlaşı sürdürüyoruz. 2 imar adamız var. Mülkiyet problemleri ve parselasyon problemleri çözülmek üzere. Yüzde 95 oranında da bir uzlaşma sağlanmış durumda" dedi.

AK PARTİ VE MHP ÇEKİMSER KALDI

AK Parti Grup Sözcüsü Ali Çetin ise “Balbey kentsel dönüşüm alanı geçen dönem başlamış bir alan. Bu alanla alakalı çalışmaya destek vermekle beraber, çalışmanın uzun sürmesi 3,5 yıl beklemesi ve hala sorunlarının yüzde 70'inin duruyor olması, 209 kişiye yakın hak sahiplerinin burayla ilgili endişelerinin giderilmemiş olması, kamulaştırmaların devam etmesi gibi sebeplerle kentsel dönüşüme 3,5 yıldır destek verdiğimizi, kentsel dönüşüm yapılması gerektiğini Antalya adına istediğiniz her yerde destek vereceğimizi belirtmekteyiz. Geçmişten gelen bu çalışma değiştirildi. Normalde değişim olabilir ama değişim ne komisyonda ne de vatandaşta yeteri kadar bilgilendirilmedi. Eksik bir çalışma olduğu için hak sahiplerinin çekincelerini dile getirmek adına biz AK Parti grubu olarak çekimseriz" dedi.

İTİRAZLARI DİKKATE ALMALIYIZ

MHP Grup sözcüsü Selçuk Senirli ise “Balbey'deki mülk sahipleri en iyi şekilde nasıl korunacaksa onunla ilgili mücadeleyi vermeye hazırız. Ne olduğunu bilmiyoruz onun için doğru karar vermek adına planın geçmesini istiyoruz ama Balbeyli hak sahiplerinin de itirazlarının MHP'nin birinci önceliği olduğunu da bilmenizi istiyoruz" dedi.

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

İlgili gündem maddesine AK Parti ve MHP çekimser oy, CHP, İYİ Parti ve SP 'evet' oyu kullandı. Madde oy çokluğuyla kabul edildi. Yine Balbey Mahallesi'ndeki kentsel yenileme çalışmalarıyla ilgili gündem maddesine AK Parti çekimser oy kullanırken, MHP 'evet' oyu kullandı. İlgili gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi. Meclise gelen Balbey Mahalle sakinleri ise oylamanın ardından  meclis üyelerini alkışladı. DHA-İHA

 

                                        

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: