Antalya
14.06.2022
A
GÜNDEM
LUNAPARK ALARMI
LUNAPARK ALARMI

Geçtiğimiz hafta sonu Konyaaltı Caddesi’ndeki AKTUR Lunapark’ta meydana gelen kaza sonrası gözler bu konudaki denetimlere çevrildi. MMO Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, “Lunapark kazalarının önüne ancak, konusunda uzman makine mühendislerinin denetimi ile geçilebilir” dedi.

Muratpaşa  Konyaaltı Caddesi Atatürk Parkı'nın içindeki AKTUR Lunaparkta geçtiğimiz hafta sonu meydana gelen kazada 'Disko' adlı oyuncağın  sepet kısmı, mekanizmadan kopup zemine düştü. Sepette sıkışan Buğra Yağız Koyun, Mete Atık ile Yakup Bilal Salarvan hafif yaralandı. Çocuklar, itfaiye ekipleri gelene kadar oyuncağın içinde baş aşağı halde çıkarılmayı bekledi. Bu kazadan sonra akıllara “Lunaparklar ne kadar güvenli ve yeterince denetleniyor mu” soruları  geldi. Makina Mühendisleri (MMO) Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, kazaların önlenmesi için önerilerde bulundu. MMO olarak eğlence tesislerindeki ekipmanların periyodik bakım ve onarımlarının yapılması konusunda her fırsatta gerekli uyarıları yaptıklarına dikkat çeken Atmaca, “Olası lunapark kazalarının önüne ancak, konusunda uzman makine mühendislerinin denetimi ile geçilebilir” diye konuştu..

SEZON ÖNCESİ DENETİM

Lunaparklarda periyodik kontrollerin, her sezon öncesinde mutlaka yaptırılması gerektiğini belirten Atmaca, asansörlerde olduğu gibi lunaparklardaki oyuncaklarda da periyodik kontrollerin ne zaman yapıldığını ve tekrar ne zaman yapılacağını gösteren etiketlerin bulunması gerektiğini ifade ederek, “Vatandaşlarımızın en güvenilir şekilde bu oyuncakları kullanmaları sağlanmalıdır” dedi.

HER GÜN KONTROL EDİLMELİ

Antalya’da yaşanan kazada faciadan dönüldüğünü dile getiren Atmaca, “3 çocuğumuzun yaralandığı bu kazanın çok şükür ki ölümle sonuçlanmamış olması büyük bir şans. Ancak bu tür eğlence araçlarında yaşanan kazalar çoğu zaman ölüme sebebiyet verebiliyor. Bu tarz lunapark gibi merkezlerde yaşanan kazaların büyük kısmı maalesef denetim eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu nedenle denetimlerin kesinlikle aksatılmamasını ve her lunaparkta bir mühendis ve teknisyenin bulunmasını öneriyoruz. Her yıl yapılacak periyodik kontrollerin yanında lunaparklarda bulunmasını önerdiğimiz mühendis ve teknisyenlerin de aylık kontroller yanı sıra cihazların çalışmaya başlamadan önce günlük kontrollerinin yapılmasını da önermekteyiz. Oyun merkezlerindeki cihazlar periyodik kontrollerden geçip uygunluk alsa bile, her gün boş bir şekilde çalıştırılıp kontrol edilmesi gerekiyor. Tespit edilen eksiklik varsa mühendis ve teknisyen tarafından düzeltilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

ETİKETLERLE BİLGİLENDİRME

Lunaparklarda bulunan ekipmanlara asansörlerde bulunan bilgilendirme etiketlerine benzer etiketlerin yapıştırılarak, kontrol dönemlerinin şeffaf bir şekilde görülmesi gerektiğini ifade eden Başkan Atmaca açıklamasını şöyle sürdürdü:  “periyodik kontrolleri yapılmış cihazların çocuklar ve yetişkinler tarafından gönül rahatlığıyla kullanımı sağlanmalıdı.  Makina Mühendisleri Odası olarak, ülke genelindeki yaygın örgütlülüğümüz ve yetişmiş teknik personelimiz ile lunaparklardaki makinelerin sağlıklı ve güvenli kullanımına yönelik periyodik kontrollerinin yapılması için kamusal sorumluluk ile görev almaya hazır olduğumuzu belirtmek isteriz”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: