Antalya
14.06.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Öğrenci intiharları TBMM gündeminde
Öğrenci intiharları  TBMM gündeminde

CHP Antalya milletvekilleri Çetin Osman Budak ile Aydın Özer ile İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı,  AÜ kampüsündeki KYK yurdunda yaşanan öğrenci ölümleri hakkında soru önergesi verdi

 

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, Akdeniz Üniversitesi içerisindeki Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda yaşanan şüpheli öğrenci ölümlerinin TBMM tarafından araştırılmasını istedi. Ailelerin bin bir zorlukla okutmaya çalıştığı evlatlarını devlete teslim ettiklerini dile getiren Budak, “Devletin koruması altında olması gereken çocuklarımız, hayatlarının baharında yaşamdan kopuyor. Herhangi bir önlem alınmağı gibi, olayların üstü örtülmeye çalışılıyor. Şüpheli ölümlerin yaşandığı yurdu kamuoyunda çok tartışılan bir cemaat mi yönetiyor?” dedi.

GENÇ ÖLÜMLERİ MECLİS ARAŞTIRMALI

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer da Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan üç erkek öğrencinin kaldıkları yurtlarda hayatlarını kaybetmelerine ilişkin olarak Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi.İçişleri, Gençlik ve Spor ve  Milli Eğitim bakanlıklarının konu hakkında sorular yöneltti.  Özer, “Antalya’da son bir ayda üç erkek üniversite öğrencisi yüksekten düşerek ölmüştür. Resmi kaynaklara göre üç öğrencinin de intihar ettiği, ölümlerinin ise kaldıkları Akdeniz Üniversitesi Kampüsü içindeki KYK yurtlarının üst katlarından düşmeleri sonucu gerçekleştiği kayda geçmiştir. Bununla birlikte bu genç ölümlerin intihar değil, cinayet olduğuna dair şüpheler de bulunmaktadır.10 Haziran’daki üçüncü ölüm olayının üzerinden iki gün geçtikten sonra artan tepkiler nedeniyle yapılan zoraki açıklamalar da şüpheleri gidermedi.”diye konuştu.

TARİKATLARIN PARMAĞI VAR MI?

İYİ  Parti Antalya milletvekili Hasan Subaşı da öğrenci ölümlerini Meclis'e taşıdı. Subaşı, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet M. Kasapoğlu’na devlet yurtlarında tarikat yurdu gibi baskıcı eğitim verilip verilmediğini sordu. Subaşı, intihar vakalarının gerçekleştiği Antalya’daki iki yurdun bir tarikatın denetim ve kontrolünde olduğu, öğrencilere baskı yapıldığı, öğrencilerin zorla dini programlara katılmaya zorlandığı, diyanetin atadığı manevi danışmanlık uygulamasıyla gençliğin suistimal edildiği iddialarını soru önergesi ile dile getirdi.

ACİLEN AÇIĞA ÇIKARILMALI

İYİ Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran ise   “Öğrenci intiharları çok ciddiye almamız gereken bir konu. Aldığımız duyumlara göre, öğrenci yurtlarında çok ciddi bir tarikat baskısı var. Buralarda AKP İktidarı tarafından ‘Manevi Danışman’ adı altında kadrolar tahsis edildiği ve bunların da tarikat üyelerinden oluştuğu söyleniyor. Hâlbuki buralarda ‘Manevi Danışman’ yerine konusunda uzman psikologların görevlendirilmesi gerekiyor. Öğrencilerimizi tarikatların emrinde olan ‘Manevi Danışman’lara teslim edenleri kınıyor ve intiharların nedeninin acilen açığa çıkarılmasını istiyoruz” diye konuştu.

GENÇLERİMİZİ KAYBEDİYORUZ

Akdeniz Üniversitesi kampüsünde yaşanan öğrenci ölümlerine ilişkin bir açıklama da Eğitim İş'ten geldi. Eğitim İş Antalya Şubesi’nin açıklamasında şunlar kaydedildi, "Zannetmeyelim ki herhangi bir konuda yapılan yanlışlar eğitimi, çocuklarımızı ve gençlerimizi etkilemiyor. O halde gelin gençlerimizi intihara kadar sürükleyen sıkıntıları sıralayalım: Ülkemizde eğitime ayrılan bütçe yetersizdir. Bu sebeple ne ilköğretim ne ortaöğretim ne de yükseköğretimdeki evlatlarımız kaliteli eğitim alamıyor.      Özellikle son dönemlerde ülkemizin en önemli sorunlarından biri haline gelen göçmen sorunu ve bunu takiben gelişen anormal kira artışları öğrenciler açısından ev kiralamayı neredeyse imkansız hale getirmiştir ve bu sebeple öğrenciler istemedikleri halde devlet yurtları ve özel yurtlarda kalmaya mecbur kalmaktadırlar.   Ailelerinin yetersiz gelirleri öğrencilerimizi üzmekte ve onların derslerine olan motivasyonlarını düşürmektedir. Öğrencilerimiz bırakın eğlenmeyi, yemek bile yemekte zorlanmaktadır. Özellikle devlet yurtlarında imkanlar son derece kısıtlı olduğu için öğrenciler en temel ihtiyaçlarının bile yeterince karşılayamamaktadır. Yemekler kalitesiz, ısınma yetersiz, ulaşım ücretleri fazla, çalışan azlığından temizlik hizmetleri de yetersizdir.   Ve tabii ki bu kadar etken bir araya gelince gençlerimizi mutsuz ve umutsuz bir üniversite yaşamı beklemektedir"  HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: