Antalya
14.06.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
GENÇLİK AYAKTA
GENÇLİK AYAKTA

Akdeniz Üniversitesi Kampüsü içinde Kredi Yurtlar Kurumu’na ait erkek öğrenci yurdunda 1 ay içinde yaşanan 3 intihar vakasının soruşturulmasını isteyen gençler, kampüs önünde bir araya geldi. CHP ve DEVA Partisi gençlik kollarının yanı sıra bir grup öğrenci art arda açıklamalar yaptı.

Akdeniz Üniversitesi Kampüsü içindeki Kredi Yurtlar Kurumu'na ait Elmalılı Hamdi Yazır Erkek Öğrenci Yurdu’nda, 1 ay içinde 3 öğrencinin intiharı büyük bir üzüntü, endişe ve korkuya neden oldu. Olaylar zinciri bir takım soruları da beraberinde getirdi. Bu sorulara cevap arayan gençler, kampüs ve yurt binası önünde eylem ve açıklamalar yaptı. İlk açıklama hafta sonu üniversite önünde bir araya gelen Deva Partisi Gençlik Kolları üyelerinden geldi. Deva Partisi Antalya İl Gençlik Çalışmaları Başkanı Avukat Erdem Ateş, "Arkadaşlarımızı emanet ettiğimiz Antalya’daki KYK yurtlarında geçtiğimiz yakın zamanda 3 intihar vakası gerçekleşti. Sorumlular hesap vermeli" dedi.

ÖĞRENCİLER KONUŞTURULMUYOR

Dün üniversite giriş binası önünde bir araya gelen CHP Gençlik Kolları üyelerine CHP milletvekilleri Rafet Zeybek, Aydın Özer, Çetin Osman Budak, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci de eşlik etti. İl Gençlik Kolları Başkanı Özkan Yılmaz,"Öğrenciler yalnız değildir. Her zaman onların yanındayız. Daha düne kadar üniversite yönetimi ve ilgili sorumlular tarafından hiç soruşturma açılmadığı gibi, bir açıklama dahi yapılmadı. Üstüne üstlük yurt yöneticileri tarafından öğrencilere bu olaylar hakkında konuşmamaları ve kimseye bilgi vermemeleri hakkında da baskı yapıldığını biliyoruz." dedi.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

"O yurtta yaşanan her şeyden haberimiz var. Bilgimiz var" diyen CHP'li Özkan açıklamasında, "Bu yurtta son bir ayda, 3 öğrencinin tüm şüpheli durumlara rağmen intihar ettiği söylenirken, Üniversite Rektörlüğü düne kadar neden bir açıklama yapmamış ya da soruşturma açmamıştır? Yurt sorumlularının, öğrencilere bu olaylar hakkında konuşmamaları ve kimseye bilgi vermemelerini söylemiş midir? Baskı yapmış mıdır? Bu baskının amacı nedir? Baskı talimatı Üniversite yönetiminden mi gelmiştir" ifadelerine kullandı.

NEDEN KAMERA SİSTEMİ YOK

Yurtlarda kamera ve güvenlik sistemi olmadığını da hatırlatan Yılmaz, "Bu yurtta gerçekleşen hırsızlık olayları sonrasında öğrenci arkadaşlarımızın taleplerine ve isteklerine rağmen ne için kamera güvenlik sistemi kurulmamaktadır? Kamera güvenlik sisteminin kurulmayarak ısrarla ne gizlenmek istenmektedir? Türkiye Cumhuriyeti’nin yurdunda, öğrenci arkadaşlarımızın sağlıksız yemek, güvensiz ve niteliksiz barınma koşullarıyla karşı karşıya bırakılması kabul edilemez. İlgili sorumlular bu koşulların düzeltilmesi noktasında adım atmak için neyi beklemektedir." dedi.

CEMAAT VE TARİKATLAR SORUNU

Yurtlarda cemaat ve tarikatların yuvalandığını ileri süren Yılmaz açıklamasını şöyle sürdürdü:  "Öğrenci arkadaşlarımızdan edindiğimiz bilgiler ışığında yurt personellerin bir kısmının belli tarikatlara aidiyeti olduğunu öğrendik. Bu personellerin öğrenci kardeşlerimizi, kendi aidiyet içinde bulunduğu odaklara kazandırmak için çeşitli zorlamalar ve baskılar yaptığından da haberimiz var.  'FETÖ’vari yapılanmaları ve bu yapılanmaların öğrenci arkadaşlarımıza dönük baskılarına sessiz kalanları tarihe not düşüyoruz. Unutulmamalıdır zulme sessiz kalanda, zulüm yapan kadar suçludur."

GENÇLİK KUŞATILMIŞ DURUMDA

CHP'nin ardından bir grup üniversite öğrencisi,  Elmalılı Hamdi Yazır Yurdu önünde toplanarak açıklama yaptı.  Öğrenciler açıklama yaparken etraflarının güvenlik görevlileri tarafından sarıldığı gözlendi. Açıklamada, "Türkiye’nin iktidar eliyle geldiği yerde yoksulluk ve gerici karanlık dört bir yanı kuşatmış durumdadır ve bizler de bu kuşatmadan nasibimizi almaktayız. Bugünün Türkiye’sinde öğrenciler en temel ihtiyaçlarını dahi güven içerisinde karşılayamaz durumdadır. Sağlıklı beslenmeden huzur ve güven içerisinde barınmaya kadar karşılayamadığımız ihtiyaçların yanında bir diğer tarafta baskılar yüzünden sesimizi çıkartamıyoruz. Ve işte burada karşımızdaki abluka bunun en net göstergesidir. Hiçbirimiz güvende değiliz ve endişeliyiz, aramızdan bir kişiyi daha kaybetmeye ise tahammül edecek halde değiliz" denildi.

 

GİRİŞTE KİMLİK KONTROLÜ

CHP tarafından yapılan basın açıklamasının ardından kampüse girmek isteyenlere giriş izni verilmedi. Güvenlik görevlileri, Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmeze ve basın mensuplarına tek tek kimlik kontrolü yaptı. Öğrenciler de kimlik kontrolü ile kampüs içine alındı.

Haber: Engin KORKMAZ  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: