Antalya
13.06.2022
A
GÜNDEM , GÜVENLİK
KYK yurdunda neler oluyor?
KYK yurdunda neler oluyor?

Akdeniz Üniversitesi Kampüsü içindeki erkek öğrenci yurdunda son 1 ayda 3 öğrencinin ölmesi kamuoyunu ayağa kaldırdı.  Büyük bir üzüntü ve korku yaşayan öğrenciler, veliler, Antalyalılar ve siyasiler olayın bir önce çok yönlü araştırılmasını istiyor 

Yusuf YAVUZ

Akdeniz Üniversitesi yerleşkesindeki Elmalılı Hamdi Yazır Öğrenci Yurdu bahçesinde önceki gün cesedi bulunan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Muhammed Kaya’nın ölüm nedeninin intihar olduğu öne sürüldü. Olayla ilgili incelemenin sürdüğü belirtiliyor. Ancak Akdeniz Üniversitesi’nde Turizm Rehberliği ikinci sınıf öğrencisi olduğu öğrenilen Kaya’nın ölümü, üniversite yurdundaki ilk şüpheli ölüm değil.

ÖĞRENCİ GRUPLARI AÇIKLAMA YAPTI

Üniversite bünyesindeki öğrenci gruplarının iki gündür yaptıkları paylaşımlarda birçok iddia ortaya atılıyor. Akdeniz Üniversitesi Dayanışması adlı öğrenci grubunun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, üniversite bünyesindeki yurtlarda son bir ayda intihar eden öğrenci sayısının 3’e ulaştığı belirtilerek şöyle denildi: “Akdeniz Üniversitesi’nde son günlerde yaşanan sıra arkadaşlarımızın şüpheli ölümleri tüm öğrencilerin gündeminde. Öğrenciler neden ve nasıl olduğunu sorgularken, Akdeniz Üniversitesi rektörlüğü ve yurt yönetimi üç maymunu oynuyor.İnsanca barınmak ve yaşamak istiyoruz!
 

YURTTA TARİKATLARIN ÖNÜ AÇILDI

Biz öğrencileri gelecek kaygısıyla, mezun olunca ne yapacağız sorusuyla; çaresizce boğuşmaya terk eden bu karanlık düzendir.Son bir ayda 3 intiharın yaşandığı yurtta ‘manevi danışmanlık’ adı altında öğrencilerin suistimal edildiğini tarikat örgütlenmelerinin önünün açıldığını biliyoruz. Yaşananların sorumluları hiçbir olayda açıklama yapma ihtiyacı duymayan üniversite rektörlüğü ve yurt yönetimidir ve derhal istifa etmelidir.Tüm öğrenci arkadaşlarımızı yaşanan olayların aydınlatılması ve yaşama hakkımıza sahip çıkmak için ses çıkarmaya davet ediyoruz.”

BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYINLADI

Önceki gün sabah saat 05.00 civarında yurdun 5’inci katından düştüğü öne sürülen Muhammed Kaya adlı öğrencinin ölümünün ardından Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan sosyal medya hesabından bir başsağlığı mesajı yayımlayarak şu ifadeleri kullandı: “Öğrencimiz Muhammed Kaya’yı kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Çok üzgünüm. Bir gencin erken ölümü, suya atılan taş gibi dalga dalga herkese hüznü ulaştırıyor. Ama en büyük acıyı ailesi yaşıyor. Ailesi, sevenleri ve üniversite mensuplarımıza baş sağlığı diliyorum.”

ELEŞTİRİ YAĞDI

Rektör Özkan’ın bu mesajının altına yorum yazan öğrenciler ise konuyla ilgili açıklama yapılmasını talep ederek rektör Özkan’ı eleştirdi. Üniversite yönetimine yönelik eleştirilerin odağında, daha önce de benzer şekilde öğrenci ölümlerinin yaşanmasına rağmen konuyla ilgili soruşturma açılmaması ve öğrencilerin konuyla ilgili girişimlerinin engellenmesi bulunuyor.

 

KYK’DAN AÇIKLAMA

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, yurtlardaki öğrenci intiharlarıyla ilgili açıklama yaptı. Sosyal medyadaki iddiaların asılsız olduğunun bildirildiği açıklamada "Antalya ilinde Genel Müdürlüğü'müze bağlı yurtlarda 2021-2022 eğitim- öğretim yılı içerisinde gerçekleşen 3 ölümlü intihar vakası ile ilgili sosyal medyada gündem olan ve olayların saklandığı yönündeki iddialar gerçekleri yansıtmamaktadır. Her 3 olay emniyet tarafından soruşturulmuş, olay yeri incelemeleri yapılmış, gerekli ifadeler alınmış ve dosyalar savcılığa intikal etmiştir. Süreç adli makamlarımız tarafından titizlikle yürütülmektedir" denildi.

 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Antalya Valiliği de öğrenci intiharları ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'nce de idari soruşturmanın sürdüğünün hatırlatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:"Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan 'Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Yurdunda Neler Oluyor' başlıklı haber ve paylaşımlar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. Öncelikle hayatını kaybeden gençlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz. İlimizde KYGM ve özel olmak üzere toplam 46 yurt ile 19 bin 950 öğrenciye hizmet verilmektedir. 157 adedi Elmalılı Hamdi Yazır Yurt Müdürlüğü'nde olmak üzere KYGM'ye ait 14 yurdumuzda toplam 1435 adet kamera ve bunun yanı sıra fiziki unsurlarla da güvenlik tedbirleri sağlanmaktadır. 2021-2022 eğitim-öğretim yılı içerisinde meydana gelen 3 olay, alınan tanık beyanları ve olay yeri incelemesine ek olarak kamera kayıtları tetkiki sonucu adli kayıtlarımıza intihar olarak geçmiştir. Konu ile ilgili inceleme ve soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Emniyet Müdürlüğümüzce yürütülmekte olup, ayrıca Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından idari soruşturma yürütülmektedir."

 

REKTÖRLÜKTEN AÇIKLAMA

 

AÜ Rektörlüğü sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Öğrenci yurtlarında son dönemde yaşanan intihar olayları toplumun tüm kesimlerinde olduğu gibi bizlerde de büyük üzüntüye neden olmuştur. Yaşanan acı kayıplar için kıymetli öğrencilerimizin ailelerine, arkadaşlarına ve tüm üniversite camiamıza başsağlığı diliyoruz. Hepimizi derinden sarsan bu olaylarla ilgili gerekli inceleme yapılması için geçtiğimiz hafta içerisinde bir komisyon kurulmuştur. Komisyonumuz sorumluluk ve yetki alanımızda olmamasına rağmen vakaların gerçekleştiği yurtlardaki incelemelerin yapılabilmesi için olayın tüm boyutlarıyla aydınlatılabilmesi ve de önleyici tedbirlerin alınabilmesi amacıyla çalışmalarını devam ettirecektir."

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: