Antalya
11.06.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
EĞİTİM-SEN'DEN ANGARYA TEPKİSİ
EĞİTİM-SEN'DEN ANGARYA TEPKİSİ

Eğitim Sen Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Elmalı Yuva İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Osman İlhan’ın resmi yazısı ile okuldaki öğretmenlere yıl sonu gecesinde yemek yapma ve satma görevi verilmesini eleştirdi. Sönmez, öğretmenlerin bu tip angarya görevlerle itibarsızlaştırıldığını söyledi.

Elmalı Yuva İmam Hatip Ortaokulu’nda 15 Haziran’da yapılacak yıl sonu gecesi ve mezuniyet töreninde aşçılık ve yemek satma görevi öğretmenlere düştü. Okul Müdürü Osman İlhan’ın imzasıyla yayınlanan resmi görevlendirme yazısında öğretmenlerin okul gecesinde ne yapacağı kalem kalem anlatıldı. Yazıda kimi öğretmenden giriş bileti satması, kimisinden çig köfte, döner hazırlayıp satması, kimisinden ise dondurma satması istendi.

KÖFTE YAP, BİLET SAT, MÜZİK YAP

Görevlendirme yazısında; M.U ve O.U isimli öğretmenlere oturma düzeni ve öğrenci takibi görevi, Ö.G isimli öğretmene çiğ köfte yapma ve satma görevi, Y.K, V.G. ile H.S. isimli öğretmenlere döner ve köfte hazırlama görevi, A.D isimli öğretmene karşılama komitesi ve yazmanlık görevi, A.T isimli öğretmene bilet satma görevi, M.S isimli öğretmene dondurma satma görevi, G.K ve S.Ç isimli öğretmenlere çerez ve mısır satma görevi, Ö.C.C isimli öğretmene müzik dinletisi görevi,  H.E isimli öğretmene tatlı satma görevi ve T.C. isimli öğretmene sunuculuk görevi verildi.

ÖĞRETMENLER İTİBARSIZLAŞTIRILIYOR

Elmalı Yuva İmam Hatip Ortaokulu'nda okul gecesinde öğretmenlere yemek yapma ve satma görevi verilmesine Eğitim Sen'den tepki geldi. Öğretmenlerin mesleği dışında çiğ köfte hazırlama, dondurma satma gibi görevlerle itibarsızlaştırıldığını savunan Şube Başkanı Nurettin Sönmez, "Eğitim emekçileri okullarda birçok angarya görevle karşı karşıya kalıyor. Bu görevlendirmelerden birisi de Elmalı da yaşanıyor. Öğretmenlere resmi yazı ile görevleri dağıtılmış. Eğitim öğretim dışında her türlü görev var burada. Bakanlığın öğretmenlere bakışı yerellerde bu şekilde karşılık buluyor. Öğretmenlerin itibarsızlaştırılmasının en net örneklerinden birisidir. Bu tutumu asla kabul etmiyoruz. Angaryaya ve itibarsızlaştırmaya son verilmelidir." dedi.  Engin KORKMAZ

 

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: