Antalya
10.06.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Muratpaşa'da insan hakları çalıştayı
Muratpaşa'da insan hakları çalıştayı

 İsveç Uluslararası Yerel Demokrasi Merkezi'nce (ICLD) yürütülen İnsan Hakları Temelli Yaklaşım İleri Düzey Uluslararası Eğitim Programı’nın kapanış çalıştayına Muratpaşa Belediyesi ev sahipliği yapacak. 13-17 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek çalıştaya 4 ülkeden 7 şehir katılacak.

 

 

Antalya’da dezavantajlı toplum kesimlerine yönelik özel proje ve çalışmaları hayata geçiren Muratpaşa Belediyesi, 2021’deICLD tarafından yürütülen ve İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı tarafından finanse edilen ‘İnsan Hakları Temelli Yaklaşım İleri Düzey Uluslararası Eğitim Programı’na’ kabul edildi.İnsan haklarına dayalı bir düşüncenin belediye hizmet ve çalışmalarına entegrasyonunu amaçlayan 18 ay süren eğitim programının ilk çalıştayı, geçen yıl çevrimiçi olarak düzenlendi. İkinci oturum,16-20 Ağustos 2021’de Kuzey Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te gerçekleşti.

ÖZEL BİREYLER ELE ALINDI D

Muratpaşa Belediyesi’nin yanı sıra Türkiye’den Mersin Büyükşehir ve İstanbul Esenyurt belediyeleri, Arnavutluk, Gürcistan, Makedonya, Ukrayna’dan yerel yönetimlerin katıldığı programın ikinci ayağında, toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik hak temelli bir yerel yönetim anlayışını inşa etme noktasında belediyelerin çalışmaları masaya yatırıldı.

ÖRNEK PROJELER TÜANITILACAK

Programın İsveç çalıştayına, katılımcı şehirlerin yanı sıraStokholm, Malmö, Lund, Helsinborg’danyerel yöneticiler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.Oturumlarda, Muratpaşa Belediyesi’nin Yaşlı Meclisi, Yabancı Meclisi, Turunç Masa, Türkiye’nin ilk dijital demokrasi uygulaması komsumeclisi.com, Komşu Dayanışma Sistemi gibi dezavantajlı toplum kesimlerine yönelik hizmet ve çalışmalar paylaşıldı. Muratpaşa’da 13-17 Haziran tarihlerinde düzenlenecek kapanış çalıştayında Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri (ASSİM), Engelsiz Kafe, Yaşlı Evleri, Kadın Danışma Merkezleri ve Alyazma Anıtı ziyaret edilecek. Toplumun dezavantajlı kesimlerine yönelik Muratpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen sosyal projeler ve hizmetler yurtdışından gelecek heyete tanıtılacak.  HABER MERKEZİ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: