Antalya
10.06.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Reklamcılar dernek kurdu
Reklamcılar dernek kurdu

ANTALYA'da reklam sektöründe hizmet verenler, Tüm Reklam ve Ajanslar Birliği (TÜRAB) Derneği çatısı altında bir araya geldi. TÜRAB Derneği Başkanı Salim Güneş, reklamcılık sektöründe yetişmiş personel ve merdiven altı üretici sorununu çözeceklerini söyledi.

 

Antalya'da reklamcılar, baskı ve tabelacılar ile reklam sektöründe hizmet veren ajanslar, TÜRAB Derneği çatısı altında bir araya geldi. Merdivenaltı üretimi ve nitelikli personel sorununu ortadan kaldırmak için çalışmalar yürütmeyi amaçlayan dernek yönetimi kent merkezindeki bir otelde tanıtım toplantısı düzenledi.

500 TEKNİK PERSONEL LAZIM

TÜRAB Başkanı Salim Güneş ve kentte reklam ve matbaa sektöründe hizmet verenlerin katıldığı toplantıda, dernek yönetimi ve projeler anlatıldı. Başkan Güneş, sektörün sorunlarının yıllardır devam ettiğini, bu sorunları ortadan kaldırmak için yola çıktıklarını anlattı. Reklam, matbaa, tabela üreticisi, reklam ajansları ve organizatörlerin yetişmiş iş gücüne büyük ihtiyaç duyduğunu ifade eden Güneş, “Şu anda sektörümüze 500 teknik personel gelse hemen çalışacakları yerler hazır. O kadar büyük bir açığımız var. Kentte merdivenaltı üretim yapan ve sektörümüze zararı olanları ya sektörümüzden uzaklaştıracağız ya da bu işi artık resmi yollarla yapar hale getireceğiz. Eğitime de çok önem veriyoruz. Mesleki sertifika ve eğitim vererek reklam sektörümüzdeki yetişmiş personel ihtiyacını da kapatmayı hedefliyoruz" dedi.

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ İLE MÜCADELE

TÜRAB Başkan Yardımcısı Murat Seyirci de kısa sürede reklam sektörüne hareket kazandıracaklarını, önemli projelerin birbiri ardına hayata geçeceğini söyledi. Kentteki tabela ve reklam kirliliğiyle ilgili çalışma yapacaklarını da belirten Murat Seyirci, “Bu kirliliğin üstesinden tek başımıza gelemeyiz. Ancak belediyelerle iş birliği yaparak görüntü kirliliğine neden olan tüm reklam, tabela ve benzeri reklam araçlarına bir düzenleme getirilebilir" diye konuştu.Seyirci, takılacak her tabela ve totemin bu yetki belgesi sonrasında zorunlu olarak sisteme kaydedileceği, sertifika numarası ile üreten ve ürettiren kişinin belli olacağı, bu sayede merdiven altı denilen kişi veya kişilerin ya firmalaşmak, ya da sektörden çekilmek zorunda kalacağını, tabela-totemin nereye uygulandığı ile ilgili sorununda ortadan kalkacağını vurguladı. DHA

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: