Antalya
06.06.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Vatandaş ev bulamıyor
Vatandaş ev bulamıyor

Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanlığı, hafta sonu Attalos Heykeli önünde kira ve konut fiyatlarının artışı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

 Açıklamaya Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, Birleşik Kamu İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz ve çok sayıda kurum, kuruluş temsilcisi katıldı. Grup adına açıklamayı okuyan Birleşik Kamu İş Sözcüsü Birsen Atmaca, "Değerli Antalyalılar, AKP iktidarı döneminde işsizlik artmış, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık da tavan yapmıştır. Enflasyon çift haneli rakamlara ulaşırken, yoksulluk artmış ve emekçilerin yaşam koşulları günden güne katlanarak kötüleşmiştir.  AKP iktidarının kamu çalışanlarını, emeklilerini ve halkımızı açlığa ve yoksulluğa mahkûm ettiği, açlık, sefalet ve yoksulluk zammı yetmezmiş gibi, ülkemizi adeta bir mülteci kampına çevirme sevdası, konut fiyatlarında ve kiralarında da talep patlamasına sebep olmuştur" dedi.

 

SIĞINMACILARA AYRICALIK TANINIYOR

 

 "Sığınmacılara yapılan yardımlar, tanınan ayrıcalıklar ve para ile vatandaşlık satılması gibi nedenlerle, büyük şehirlerin nüfus yapısı bozulmuş, bunun yanı sıra konut sıkıntısı da yaşanmaya başlamıştır" diyen Atmaca, " Bütün bu sebeplerle son 1 yılda konut kiraları ve fiyatları da neredeyse 5 kat yükselmiştir. Ayrıca, Ekonomi bilimi ile inatlaşan AKP iktidarının yarattığı dar boğaz inşaat sektörü maliyetlerini yüzde 150 oranında artırarak neredeyse sektörü durma noktasına getirmiştir. Bugünlerde enflasyon araştırma grubu Enag’a göre gerçek enflasyon yılbaşından bu yana,  % 160,76  olarak gerçekleşerek yıllık üçlü rakamlara ulaşmıştır.  Bu yüksek enflasyondan konut fiyatları ve kiraları da payını fazlasıyla almıştır.  Emekçilerin harcamaları içinde  en büyük kalemi ise maalesef kiralar oluşturmaya başlamıştır.  Halk kira ödemekte ve ay sonunu getirmekte zorlanırken, geçtiğimiz ay tam da bu sıkıntılı dönemde, AKP'li Cumhurbaşkanı Türkiye’deki konutları yurtdışına pazarlayan gayrimenkul şirketlerine, 1.8 milyon liraya kadar reklam desteği verilmesine ilişkin bir kararı daha imzalamış, bütün bunlar yetmezmiş gibi Ticaret Bakanlığının da geçtiğimiz haftalarda yaptığı düzenleme ile yabancıya konut satışını döviz kazandırıcı hizmetlerin kapsamına alması, ileriki günlerde konut fiyat ve kiralarının daha da artacağını bizlere göstermektedir" şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: