Antalya
01.06.2022
A

Ligin son maçı olan Galatasaray karşılaşmasından sonra, Antalyaspor Teknik Sorumlusu Alfons Groenendijk’in bir cümlesi hala kulaklarımda çınlıyor. Göreve geldiklerinde inişli-çıkışlı bir grafik çizdiklerini belirten Hollandalı teknik adam, “Ancak sezonun geneline baktığımızda çok sayıda rekor kırdık. Harika bir iş çıkardık ve ne yaptığımız işi şu an tam olarak anlayamıyoruz, zamanla çok daha iyi anlayacağız.”ifadelerini kullanmıştı.

Alfons Hoca’nın dediği gibi zaman geçtikçe, geride bırakılan sezonda neler yapıldığını daha iyi kavrıyoruz. Böyle bir sezonun özetini çıkarmak da kolay değil, elde edilen başarıları kaleme almak da.

Ligde kalması imkânsız gibi görülen takımın tüm rekorları kırıp Avrupa şansını kıl payı kaçırması öncelikle her türlü övgüyü hak ediyor.

Aziz Çetin’in başkanlıkta ilk yılı ve ne yapacağı tam olarak kestirilemiyordu. Ersun Yanal gibi Türkiye’nin en tecrübeli isimlerinden birini gönderip futbolcu Nuri Şahin’i tam yetki ile kulübeye çekmenin sonucunu öngörmek imkânsızdı.

Sezon başında yapılan Deni Milosevic, Enzo Crivelli gibi transferler tutmamış ve takımın mali yapısı nedeni ile iyi bir transfer yapma şansı yok gibiydi.

Tüm olumsuzlukların aynı anda yaşandığı sezonun devre arasında yapılan küçük dokunuşlar her şeyi tersine çevirdi. Sezon başında yapılamayan transferler, Türkiye’de başka hiçbir takımın yapamadığı kadar bir başarı ve düşük maliyetle ile gerçekleştirildi. Çok sayıda maçını, yıllar sonra bile tekrar tekrar izleyeceğimiz bir takım ortaya çıktı.

Bu sezon beni en çok etkileyen maçlar, her iki devrede oynanan Trabzonspor maçları ile Antalya’da 2 kez geriye düşmesine rağmen 3-2 kazanılan Konya maçları oldu. Saha içindeki başarıyı herkes izledi ve hatırlıyor.

Beni bu sezon daha fazla etkileyen olaylara gelince;

Aziz Çetin ve yönetiminin Nuri Şahin tercihi kesinlikle ayakta dakikalarca alkışlanmalı. Futbolcu olarak beklenen katkıyı sağlayamayan Nuri Şahin, sportif başarı anlamında hem Antalyaspor’a çok şeyler kazandırdı, hem de dünya futboluna kendini ifade etme fırsatı buldu. Nuri Şahin tercihini örnek alan Malatyaspor, Adem Büyük ile benzer uygulamayı yapmaya çalıştı, yapamadı ve ligden düşen ilk takım oldu. Tarihte görülmemiş projeleri hayata geçirmeye çalışan Aziz Çetin ve bu işe mesai harcayan yöneticiler, yıllar sonra bile Nuri Şahin tercihi nedeni ile hatırlanacaktır.

Sezon içinde beni en çok etkileyen saha dışı olayların diğeri, Trabzonspor deplasmanı. Son dakikalarda Trabzonspor seyircisinin sahaya girmesi yanlış, Nuri Şahin’in liderlik vasfını ortaya çıkararak futbolcularını koruma adına hakemle sert bir şekilde tartışması ise doğru örnekti. Aynı anda protokol tribününde oturan Başkan Aziz Çetin’in popülist davranarak takımı sahaya çıkarmayıp 3 puanı alma tercihi varken, “Türk futbolunun selameti için” takımını sahaya çıkarması ve sonucun sahada belli olmasını sağlaması tam anlamıyla lider ruhlu bur insan tavrıydı. Trabzonspor’un şampiyon olduğu müsabakada, Başkan Aziz Çetin’iyle, Futbol Sorumlusu Nuri Şahin’iyle ve futbolcularıyla Antalyaspor en az rakibi kadar alkış alıp spor kamuoyundaki sempatisini artırdı.

Beni etkileyen üçüncü olaya gelince…

Anneler Günü’nde işini gücünü bırakıp Konya’ya giden, sezona adını veren Ahmet Çalık’ın annesini ziyaret ederek, “Biz de sizin evladınızız” diyen Aziz Çetin, sadece Antalyaspor ve Konyaspor camialarının değil, tüm Türkiye ve dünyanın gönüllerine sıcacık bir dokunuş yaptı. Bir gün sonra iki takımın Antalya’da oynadığı maçta futbolcuların alkışı hak eden performanslarından daha önemli bir ayrıntıya imza attı Aziz Çetin... Bundan sonra Konya deplasmana giden takımlar da rahmetlinin annesinin elini öpmeye gidecektir. Ancak bazı olayları ilk kez yapmak marjinal insanların işidir. Bunu yapanlar da Aziz Çetin gibi tarihi dokunuşlarla tarihi işlere imza atan kişiler oluyor.

Devre arası transferler, Trabzon deplasmanına gitmişken Şehit Eren Bülbül’ün kabrini ziyaret, devam eden çok sayıda projeyi saymıyorum bile.

Saha sonuçları zaman zaman istendiği gibi gelmedi. Sezona iyi başlanmadı ve sezon başı transferleri bekleneni veremedi. Ancak günün sonunda Antalyaspor saha içinde ve dışında rüya gibi bir sezon geçirdi.

Aradan zaman geçti ve neler yaşandığını daha bilinçli olarak düşünebiliyoruz. Emeği geçen herkesi kutluyorum.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok