Antalya
28.05.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Proje Pazarında ödüller dağıtıldı
Proje Pazarında  ödüller dağıtıldı

Antalya OSB Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı 2022 ödül töreniyle sona erdi. 2 gündür sergilenen üç ayrı kategoride 180 projeden 9’u ödüle layık görüldü. OSB Başkanı Ali Bahar, AR-GE ve inovasyona önem verilmezse gençliğin harcanacağını söyledi

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) tarafından düzenlenen 'Antalya OSB Ar-Ge ve İnovasyon Proje Pazarı 2022' adlı etkinlik, ödül töreni ile sona erdi. Üretimdeki katma değerin artırılması, yeni teknoloji ve metotların sanayiye kazandırılması, Ar-Ge ve inovasyon kültürünün yaygınlaşması, üniversite- sanayi işbirliğinin güçlenmesi amacıyla yapılan etkinlikte, 180 eser 2 gün boyunca OSB hizmet binasında ve bahçesinde sergilendi.

GENÇ NÜFUSU HARCAMAYALIM

Etkinliğin sonunda düzenlenen ödül töreninde, 3 ayrı kategoride dereceye giren 3’er eser ödüllendirildi. Ödül töreninde konuşan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, 'Büyük, Güçlü Türkiye' imajının bilim ve teknolojiyle desteklenmesi için küçük bir kıvılcım çaktıklarını dile getirerek, "İşimiz asıl şimdi başlıyor. Sadece önünde fotoğraf çekilecek proje yapmıyoruz. Kültürünü oluşturmadığımız projelerin açıklanmasını sevmiyoruz. Genç nüfusumuz var. Ar-Ge ve inovasyona yönlendirmezsek genç nüfusu harcayacağız, kaybedeceğiz. Antalya'da 25-26 Ekim'de Dünya Melek Yatırım Forumu'nu ve Akdeniz Melek Yatırım Zirvesi düzenleyeceğiz. 123 ülkeden bilim insanının katılacağını etkinliğe hepinizi bekliyorum” dedi.

180 AR-GE VE İNOVASYON PROJESİ

Antalya OSB Ar-Ge İnovasyon Proje Pazarı Etkinliği Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Numan Hoda ise proje katılımının yoğunluğundan dolayı memnuniyet duyduğunu belirtirken, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükçü, dünyada fiyata dayalı rekabetin, yerini Ar-Ge ve inovasyona dayalı rekabete bıraktığını dile getirdi. Kütükçü, "Antalya OSB'nin büyük emekle ortaya koyduğu bu çalışma tüm taraflar için fırsat. Sanayicilerimiz yatırımcılarımız bu fırsatı değerlendirip, ekonomiye dönüştürmeli. Antalya OSB'de 300'ün üzerinde fabrikada 18 bine yakın personele istihdam sağlanıyor. OSB'nin doluluk oranı yüzde 100. Şu anda yatırımcı gelse, yer istese tahsis edecek sanayi alanı yok" diye konuştu.

3 KATEGORİDE 9 PROJEYE ÖDÜL

Konuşmaların ardından kamu kurum ve özel sektör temsilcilerine teşekkür plaketi verildi. Törende projeleriyle dereceye girenler ödüllendirildi. Enerji, Makine, Elektrik-Elektronik, İnşaat, Yazılım, Bilişim ve Yapay Zeka kategorisinde birinci Zahra Navazi, ikinci Arif Sercan Erez, üçüncü Volkan Tutay oldu. Sağlık ve Tıp Teknolojileri, Biyomalzeme, İlaç ve Kozmetik kategorisinde birinci Beyzanur Çakar, ikinci Prof. Dr. Raşit Ahıska, üçüncü ise Doç. Dr. Cevahir Altınkaynak olarak açıklandı. Tarım Kimya Çevre Biyoteknoloji (Tarımsal ve Hayvansal), Gıda kategorisinde ise birinci Çağdaş Kızıl olurken, Ayşe Serpil Kaya ikinci, Dr. Ercan Özkaynak ise üçüncülüğe layık görüldü.

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: