Antalya
28.05.2022
A

Uzun pandemi döneminin ardından başlayan turizm sezonu, birçok sorunu da beraberinde getirdi. Hava yoluyla gelen yolcu sayısındaki artışa rağmen kronikleşen aksaklıkların hala çözüme kavuşmaması hemen dikkatleri çekiyor.

Her şey dâhil sisteminin içinde barınan sorunlar artık kanıksandı. Ucuz turiste ev sahipliği yapmak ve hak ettiği değeri alamamak Türk turizminin değerinde düşüşe neden oluyor. Bunun yanında turizm altyapısındaki temel eksikler de varlığını sürdürüyor.

5 yıldızlı oteller ve tatil köyleri, genelde bu sorunların dışında kalıyor. Yurtdışı bağlantıları ve döviz ağırlıklı müşteri kabul etmeleri nedeni ile bu tesislerdeki sorunlar çok da gündeme gelmiyor. Ancak halkın ve özellikle esnafın temas ettiği turistlerin karşılaştığı sorunlar, Antalya’nın genel sorunları kapsamında değerlendirilebilir. Çünkü ciddi bir istihdam anlamına gelen, döviz girdisi sağlayan ve piyasa hareketliliğine neden olan bu turistlerin yaşadığı her olay, doğrudan Antalya’yı ve esnafını etkiliyor.

Antalya’nın en önemli turizm merkezlerinden olan Kaleiçi ile ilgili sorunları sürekli gündeme getiriyorum. Kaleiçi’ndeki konaklama tesislerinin özelliği nedeni ile sakin bir ortamda tatil yapmayı tercih eden turistlerin kaldığı bu tesislerin en önemli sorunu gürültü.

Konuyu gündeme getirdiğim için neredeyse her gün telefonum çalıyor. İşletme sahiplerinin en büyük sorunu; hız kuralına uyulmaması ve bunun devamındaki aşırı gürültü.

Girmemesi gereken ağır tonajlı araçlar, yolların parke taşlarla kaplı olması nedeni ile rahatsız edici seviyede gürültüye neden oluyor. Belirlenen hız kuralına neredeyse hiç uyulmuyor. Sakinlik isteyen turistler de, yalıtımı olmayan tarihi evlerde konakladıkları için bu durumdan oldukça rahatsız.

Defalarca yazmama ve gündeme getirmeme rağmen birkaç günlük kontrolün ardından eskiye dönüş yaşanıyormuş. Neredeyse her hafta bu sıkıntıyı dile getirmem isteniyor. İşimiz yazmak, yazıyoruz ve yine yazarız. Ancak konuya kalıcı çözüm bulunması gerekir. Çünkü bizim uyguladığımız yöntem tamamen geçici…

İşletme sahiplerinin toplu olarak hareket etmesi ve ilgili mercilere sıkıntılarını anlatmaları gerekiyor.

Akıllı, söyleyemediğini deliye söyletirmiş. Madem kamu görevi yapıyoruz, mahallenin delisi olarak konuyu bir kez daha gündeme getirmiş olalım.

Kaleiçi’ndeki konaklama tesisi sahipleri, aşırı hızdan ve çıkan gürültüden şikâyetçi. Sorun çözülmediği takdirde gelen müşteri ertesi yıl tekrar gelmiyormuş. Turizmde kayıp yaşanmaması için kimin denetim görevi varsa işini yapması ve daha fazla kayıp yaşanmaması isteniyor.

Kaleiçi’nden feryatlar yükseliyor. Kaleiçi çözüm bekliyor. Kaleiçi, gürültü sorunu ile ilgilenecek yetkili bekliyor.

Açıkçası, Kaleiçi daha büyük kayıplar yaşanmaması için büyük beklenti içinde.

İlgililere duyurulur.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok