Antalya
23.05.2022
A
GÜNDEM , YAŞAM
Başarıya engel yok
Başarıya engel yok

Manavgat Çakış Ortaokulu öğrencileri gülle olmadığı için kaldırım taşıyla hazırlandıkları turnuvadan madalya ile döndü. Cirit yarışlarına da sopa ile hazırlanan öğrencilerin hedefi milli takıma seçilerek Türkiye’yi uluslararası alanda temsil etmek

Manavgat Çakış Mahallesi’nde binaları yan yana olan Çakış İlkokulu ve Çakış Ortaokulunda toplam 200 öğrenci eğitim görüyor. Bu 200 öğrencinin 130’u taşımalı eğitim kapsamında köylerden getiriliyor. Öğrencilerin hemen hemen hepsi bir spor dalı ile ilgileniyor. Koşudan futbola, gülleden ciride kadar bu köy okulunda sporun her dalında eğitim veriliyor. Hayli istekli olan öğrencilerin en büyük sorunu ise imkânlarının çok kısıtlı olması…

KALDIRIM TAŞI İLE ANTRENMAN

Bu eğitim öğretim dönemi başında atletizm branşı olan gülle atma sporuna merak saran Dursun Ali Koca ve Hatice Tanrıverdi, girdikleri ilk turnuvada madalya kazanmayı başardılar. Okulda gülle olmadığı için yarışlara kaldırım taşı ile hazırlanan 8. sınıf öğrencisi Dursun Ali Koca, antrenmanların zor geçtiğini ama bu sporu yapmaktan büyük zevk aldığını söyledi.

MİLLİ SPORCU OLMAK İSTİYORUM

Kaldırım taşının güllenin yerini tutmadığını söyleyen Koca, “Haftada 3-4 kere antrenman yapıyoruz. Gülleyi olabildiğince ileri atmaya çalışıyorum. Bazen elim acıyor ama olsun, ben bu sporu seviyorum” dedi. İl şampiyonasında üçüncülük elde eden Dursun Ali Koca, “Milli Takım’a seçilmek ve ülkemi temsil etmek istiyorum. Gülle atma çok bilinen bir spor değil, okulumda ve ilçemde bu sporun öncüsü olmak istiyorum.” diye konuştu.

İMKÂNSIZLIKLARA RAĞMEN DEVAM EDECEĞİM

Gülle atmada il üçüncüsü olan Hatice Tanrıverdi ise taşımalı eğitim gördüğünü söyledi. Fiziğinin gülle atmaya uygun olduğunu ayrıca bu sporu sevdiğini belirten 8. sınıf öğrencisi Tanrıverdi, “Taş yerine gerçek gülle ile çalışsak daha fazla madalya kazabilirdik. Ama çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz. İmkânsızlığın başarının önünde bir engel olmadığını göstermek istiyoruz. Ben de ilerde milli sporcu olmak istiyorum.” dedi.

OKUL MÜDÜRÜ: ONLARLA GURUR DUYUYORUM

Çakış İlkokulu ve Ortaokulu Müdür Orkun Akbaba ise öğrencilerin sportif alanda yakaladığı başarıdan dolayı büyük gurur duyduğunu söyledi. Kısıtlı imkânlarla turnuvalara hazırlanan öğrencilerin gülle atma ve atletizmde madalya kazandığını belirten Akbaba, “Malzeme konusunda zorluklar yaşadık. Tüm olumsuzluklara rağmen onları eğlenceli bir şekilde turnuvalara hazırladık. Cirit atmada öğrencilerimiz sopayla, gülle atmada taş ile antrenman yaptı. Hem onlar için bir anı oldu hem de atletizmde Antalya’da madalyalar kazandık. Voleybolda da başarı elde ettik. Hepsiyle gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

PES ETMEDEN ÇALIŞACAĞIZ

Okulun beden eğitimi öğretmeni Çilem Gündüz ise öğrencilerinin azimleri sonucu başarılı olduklarını vurguladı.  Dönem başında gülle atma, voleybol, koşu başta olmak üzere birçok branşta turnuvalara hazırlanmak için yola çıktıklarını söyleyen Gündüz, “Öğrencilerime malzeme eksiği olduğunu söylemedim. Fakat gülle yerine kaldırım taşı ile antrenman yaptığımızda, 'Hocam gülle yuvarlak biz neden kaldırım taşı ile çalışıyoruz'  diye sordular. Onlara ne şartlarda olursa olsun en iyi şekilde turnuvalara hazırlanacağımızı söyledim.  Onlara güvendiğimi vurgulayarak motive ettim” dedi.

BAŞARI VERİLMEZ, ALINIR

Zor şartlarda turnuvaya giren öğrencilerin madalya kazandığını belirten Gündüz, “Başarı altın tepside sunulan bir şey değil. Başarıya ulaşmak için çok sayıda engeli aşmak zorundasınız. Biz de bu sloganla yola çıktık. Kaldırım taşı gülleden daha hafif olduğu için öğrencilerim turnuvada zorlandı ama buna rağmen madalya kazandılar. Eğer gerçek gülle ile çalışsaydık çok daha başarılı olabilirdik” diye konuştu.

MALZEME EKSİĞİMİZ OLDUKÇA FAZLA

Cirit atma yarışlarına da sopa ile hazırlandıklarını belirten Çilem Gündüz, “Cirit uçları sivri bir spor aleti. Bizim kullandığımız sopa gerçek ciridin yerini tutmadığı için bu sene ciritte başarı elde edemedik. Ama pes etmek yok” dedi. Gündüz, “Toplarımız var, minderlerimiz var fakat yeterli olmuyor. Mesela voleybol için 20 top lazım ama maalesef o kadar yok” diyerek okulun yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Engin KORKMAZ /ÖZEL HABER

 

OKULUN GURUR TABLOSU

Antalya Atletizm İl Şampiyonası’na Çakış’tan katılan öğrencilerin başarıları söyle sıralandı:  Yıldız Kızlar kategorisi gülle branşında Hatice Tanrıverdi üçüncülük, Yıldız Erkekler kategorisi gülle branşında Dursun Ali Koca üçüncülük, Yıldız Erkekler kategorisi 1000 metre yürüyüşte Mevlüt Büyükcansız üçüncülük, Yıldız Kızlar kategorisi 1000 metre yürüyüşte Melis Şimşek üçüncülük, Küçül Kızlar kategorisi Top Fırlatmada Nazmiye Küçükkavradım üçüncülük, voleybol küçük erkeklerde Manavgat ilçe turnuvasında takım olarak üçüncülük kupası  aldı.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: