Antalya
23.05.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
VİDEO- Bardağın içinde ahtapot yavrusu
VİDEO- Bardağın içinde  ahtapot yavrusu

Muratpaşa Belediyesi'nin ASSİM Çevre Platformu bünyesinde kurulan su temizlik timi, Kaleiçi Yat Limanı’nda dip temizliği yaptı.  Etkinlikte, denizden soba borusu, tespih ve sandalye çıkarırken en ilginç görüntü ise kırık su bardağının içindeki ahtapot yavrusu oldu.

HABERİN VİDEOSU 

 

Muratpaşa Belediyesi'nin Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri (ASSİM) Çevre Platformu, su altı temizlik timi kurdu. Avrupa Birliği (AB) Sivil Düşünce Programı'nın 'Temiz Deniz Temiz Gelecek' projesi kapsamında dalış eğitimi alan 20 genç, Antalya Sualtı Derneği (ANTSAD) üyeleriyle daldı. Tarihi Kaleiçi Yat Limanı'nda yapılan dalış, yaklaşık 2 saat sürdü. Dalışın ardından dip temizliği yapan ekip, atıkları su yüzeyine çıkardı. Soba borusu, plastik ve cam şişeler, otomobil lastikleri, tahta parçaları, plastik sandalye ve tespih karaya çıkarılıp sergilendi. Çıkan atık miktarı dikkate alındığında geçen yıllara göre denize daha az atık bırakıldığı görüldü.

BARDAĞI YUVA EDİNMİŞ

Dip temizliğinde bazı deniz canlıları da karaya çıkarıldı. Kırık su bardağı içine yerleşen ve orayı yuva edinen ahtapot, bardakla birlikte karaya çıkarılınca ilgi odağı oldu. Temizlik yapan ekip ve dip temizliğine katılan dalgıçlar ahtapotu görüntülemek için birbirleriyle yarıştı. Dip temizliği ekibinden Halil Nevzat Demirel, çıkarılan atıkları görünce üzüldüğünü ve şaşırdığını söyledi. Dalgıç Sefa Ayhan da denizi ve çevreyi korumak zorunda olduklarını belirtti. İlk kez dip temizliği etkinliğine katılan Elif Naz Gerçek ise soba borusunu denizden çıkardığını anlattı.

DENİZE BALIK BIRAKTILAR

ANTSAD Başkanı Semih Başaran, dip temizliği etkinliklerinin belirli aralıklarla devam edeceğini söyledi. Başaran ilgiden memnun olduklarını da kaydedip doğaya sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Temizliğin ardından denize 500 adet çipura ve levrek yavrusu bırakıldı. DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: